Samsun'un umudu turizm

SAMTİAD Başkanı Mustafa Öztürk, "Doların yükselişi ile cazip hale gelen Türkiye'nin ve Samsun'un umudu turizm" dedi

Samsun'un umudu turizm

Samsun Turizm ve İşadamları Derneği (SAMTİAD) Başkanı Mustafa Öztürk, doların yükselişi ve turizm ile ilgili açıklamalarda bulundu. Amaçlarının Samsun ve bölge turizmine katkı sağlamak olduğunu belirten Öztürk, "Turizm Samsun'un tarım ve hayvancılık ile birlikte en büyük şansı. Turizm, ekonomimizin gelişmesi, üyelerimiz ve Samsunlu işadamları ve esnafların kalkınması, istihdamın artması için motor olacak bir sektör. Otelcilik olarak alt yapısı her geçen gün güçlenen bir şehir Samsun. Ancak tarihi ve turistik değerlerinin tanıtımı sonrasında gelen turistlerin ağırlanması için bu eserlerin ve güzelliklerin bulunduğu yerlerde de altyapı hazırlanması gerekir" dedi.

4 AY SÜRÜYOR

SAMTİAD'ın hedefleriyle ilgili bilgi veren Başkan Öztürk, "Merkezden başlayarak bu çalışmaların hayata geçirilmesi, şu anda hedefimiz olan, Avrupa, Ortadoğu ve Arap ülkelerindeki turistlerin Samsun'a getirilmesi ve burada konaklamalarının sağlanması, alışveriş yapmaları, alışveriş yapabilecekleri işletme ve mekanların tanıtımı için çalışmalarımız sürüyor. Samsun'da konaklama sektörü yaz aylarında kültür turizmi ve Araplar ile yeterli oranda doluluk yakalıyor. Ancak bu en çok 4 ay devam ediyor. Sonraki süreçte firma temsilcileri, satış elemanlarının günübirlik konaklamaları ile ayakta durmaya çalışıyor. Dolar ve Euro'nun yükselmesi firmaları da etkileyeceği için bu yıl, kış sezonunda günübirlik konaklamalarda da yüzde 30-40 oranında azalma bekliyoruz" diye konuştu.

ÇARE TURİZİMDE

Samsun'un umudunun turizm olduğuna değinen Başkan Öztürk, "Doların yükselişi ile cazip hale gelen Türkiye'nin ve Samsun'un da umudu turizm. Samsun'un yeterli ve gerçekçi tanıtımı ve projelerle Ortadoğu ve Arap ülkelerinde, Avrupa'da ciddi, sonuç getiren çalışmalar planlıyoruz. Samsun ve bölge turizmini desteklemek ve tanıtım amacıyla da "Karadenizguide" isimli bir dergi çıkarttık. 2 ayda bir yayınlanan ve internette de e-dergi olarak ulaşılabilen dergimizin 3. sayısı da ekim ayında çıkıyor. Önümüzdeki günlerde derneğimiz, Samsun turizmi, ekonomisi, üyelerimiz açısından önemli proje ve çalışmalarla gündeme gelecek" şeklinde ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER