"Samsun'un sahilleri turizm açısından önem taşıyor"

 Gençlik ve Spor Bakanını Akif Çağatay Kılıç ve Samsun Valisi Osman Kaymak, 07.07.2017 Cuma günü saat 15.30’da Samsun Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Atakum ilçesi İnci Plajı'nda gerçekleştirilen 2017 Yılı Ulusal Mavi Bayrak törenine katıldı.

"Samsun'un sahilleri turizm açısından önem taşıyor"

Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı  Kafkas Ekibinin gösterisi ile başladı..Gösterinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı konuşmasında, “Şehrimizde bulunan 18 km’lik sahilin her km’si için Mavi Bayrak talebinde bulunduk. Mavi Bayrak talebinde bulunmak demek, ‘Biz artık bu 18 km’lik sahilde hiç bir yerde, hiç bir evsel atığın denize atılmasına müsaade etmiyoruz’ demektir. Mavi Bayrak almak kolay bir iş değil. Karadeniz’de 900 km. sahil var. Doğudan batıya kadar 900 km’lik sahilde sadece Ordu’da 2-3 tane, bugün de Samsun’da 7 tane olmak üzere Mavi Bayrak var. Bunun dışında kimsede Mavi Bayrak yok. Mavi Bayrak almak büyük bir başarı öyküsüdür. Bu emeği ve uğraşı gösteren herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

‘MİLLİ MÜCADELE RUHUNU TAŞIYAN SAMSUNLULARA HİZMET ETMEK BENİM İÇİN ONUR MESELESİ OLACAKTIR’

Samsun için çok keyifli güzel bir gün olduğunu belirten Samsun Valisi Kaymak yaptığı konuşmasında, “Milli Mücadele ruhunu taşıyan Samsunlulara hizmet etmek benim için onur meselesi olacaktır. Onun için aranızda olmaktan ve Samsun Valisi olarak göreve başlamaktan büyük mutluluk ve onur duyuyorum. Değerli arkadaşlar, Ben üç yıl Tunceli’de Türkiye’yi bölmek isteyenlere karşı büyük bir mücadelenin başındaydım. Gerçekten orada çok ciddi mücadeleler oluyor. Tunceli’de sizler için o mücadeleyi sürdürdük. Hamdolsun orada şuan durumlar çok iyi. 
 
‘SAMSUN’DA BU GÜZEL KADROYLA SAYIN BAKANIMIZIN BAŞKANLIĞINDA SAMSUN’A HİZMET EDECEĞİZ’
 
Değerli Arkadaşlar, bundan sonra da ülkemizde yapılacak çok şey var. Ben üç yıl boyunca bunu gördüm. İçimizdeki birlik ve beraberlik ruhunu korumazsak, içimizdeki hainleri ayıklamazsak, bu mücadele bitmeyecektir. İnşallah sizlerle beraber Samsun’da bu güzel kadroyla Sayın Bakanımızın başkanlığında Samsun’a hizmet edeceğiz. Bundan sonraki mücadelemiz Samsun'un kalkınmasıdır. Tatlı bir heyecan içerisinde burada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarının arifesindeyiz. Şehirdeki bütün arkadaşlarımız heyecan içerisindeler. Ben özellikle 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunlarını Samsunumuza kazandırdıkları için Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay KILIÇ’a çok teşekkür ediyorum. Samsun Türkiye’de ilk 15’e giren bir il iken, şimdi İstanbul’un, Ankara’nın ve Antalya’nın yapmış olduğu organizasyonları yaparak ilk 5’e giren ve üst sıralara sıçrayan bir il olacak. 
 
‘ŞÜPHESİZ 23. İŞİTME ENGELLİLER OLİMPİYAT OYUNLARI SAMSUN İÇİN BİR İMTİHANDIR’
 
Değerli Arkadaşlar, Değerli Samsunlular, bizim İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları'nın kıymetini bilmemiz gerekiyor. Bugünkü yaptığımız toplantıda arkadaşlar Samsun iline 560 trilyona yakın spor yatırımı gerçekleştiğini söylediler. Bunlar kolay bir şey değildir. Şüphesiz 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları Samsun için bir imtihan, Türkiye için bir imtihan, inşallah hep beraber bu imtihandan yüzümüzün akıyla çıkacağımızı düşünüyorum.
 
'SAMSUN KARADENİZ BÖLGESİ'NDE SAHİLİNDE EN FAZLA MAVİ BAYRAĞA SAHİP BİR İLİMİZ'
              
Değerli Samsunlular, kuşkusuz bu gün burada ve dört ayrı noktada daha mavi bayrağın sahilimizde dalgalanması için çok emek sarfedildi. Ben mavi bayrağın ilimize getirilmesinde emeği geçen ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum. Samsun Karadeniz Bölgesi'nde sahilinde en fazla mavi bayrağa sahip bir ilimiz. Hayırlı olsun. Hepinizi sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum." dedi.
 
“LAF ÜSTÜNE LAF KOYMAYA DEĞİL İŞ ÜSTÜNE İŞ KOYMAYA GELDİK”  
 
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç yaptığı konuşmasında, ”Sahillerimizin güzelliği tescilleniyor. Samsun’da yapılan hijyenik çalışmalar bir nişane alıyor. Samsun’daki organizasyon ve yapılan çalışmalar bu akşam ilk tacını giyiyor. Samsun’a hayal bile edilemeyen eserler kazandırıldı. Bunların başında Samsunumuzun yeni stadyumudur. Bu stadın görücüye çıktığı organizasyon, dünyanın 200 ülkesinde izlenecek bir organizasyondur. 18 Temmuz günü yapılacak açılışı 200 ülke takip edecek. Orada Samsun-Türkiye denilecek. Bu işler lafla olmuyor. Sayın Başbakanımızın da dediği gibi, laf üstüne laf koymaya değil, iş üstüne iş koymaya geldik.
 
‘SAMSUN'UN SAHİLLERİ TURİZM AÇISINDAN ÖNEM TAŞIYOR.’
 
Samsun'un sahilleri turizm açısından önem taşıyor. Sosyalleşmemizin, çevre hayatımızın bel kemiği olan güzel denizimizin sahillerinde temizlik abidesi mavi bayraklar dalgalanıyor. Samsun, Karadeniz'in incisi. Samsun çok önemli bir şehir. Milli Mücadelenin meşale şehri. Samsun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne giden yolun ilk adımının şehri. Samsun artık aynı zamanda bir olimpiyat şehri olarak da anılacak inşallah. Samsun'un ev sahipliğinde 18-30 Temmuz'da yapılacak 23. İşitme Engelliler Olimpiyatları, Samsunumuz açısından çok önemli. Şehirciliğimiz, çevremiz, gelecek yürüyüşümüz, turizmimiz gelişimizle alakalı çok önemli bir görev olacak. Tabiri caizse katalizatör olacak bir organizasyon.
 
‘ELİNDE BİLGİSİ, BELGESİ OLAN KİM VARSA CUMHURİYET SAVCILARIMIZ SİZLERİ BEKLEMEKTEDİR’
 
Bütün bakan arkadaşlarımız kendi bürokrasilerindeki ve tüm bürokrasilerdeki FETÖ ile mücadele konusunda 24 saat esasına göre çalışmaktadır. Elinde bilgisi, belgesi olan kim varsa Cumhuriyet Savcılarımız sizleri beklemektedir. Öyle elimde bir şeyler var ama bunları sorarlarsa söylerim, kusura bakmayın bu milletin mücadelesine destek vermek değildir. Biz elimizdeki her türlü bilgi ve belgeyi savcılarımızla paylaşıyoruz. Zaten bu dava böyle yürüdü. Samsun’da çok iyi işleyen bir adalet mekanizması var. Bu mücadele, başta Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında en son kişi ayıklanıncaya kadar devam edecektir.

“SAMSUNSPOR’UN SAHİBİ SAMSUN’DUR”  
 
Bazıları konuşuyorlarmış, duyuyorum. Daha önce Samsunspor tribünlerine gelip, tribünlerde oturup sonra da bir sene hiç uğramayanları çok iyi hatırlıyorum. Bu sözde Samsunlu-Samsunsporlulara da bir çift sözüm var. Siz sakın ha gelmeyin. Onlar kimler olduklarını biliyorlar. Size ihtiyacımız yok, gelmeyin. Samsunspor’un da size ihtiyacı yok. ‘Samsunspor’un sahibi Samsun’dur.’ O kişi, bu kişi, değildir. O siyasi parti, bu siyasi parti değildir. Kusura bakmasınlar, hiç kimse bizim Samsunluluğumuzu, Samsunsporluluğumuzu sınamaya kalkmasın. Hele Samsunluluğumuzu sınamaya hiç kalkmayın. Sınıfta kalırsınız. Bizim ecdadımızdan beri ne olduğumuz ortadır. Ne yaptığımız bellidir. Bu noktada siz verecek tek cevabımız var. Aynaya bakın kendi durumunuzu inceleyin.” dedi.
         
Konuşmaların ardından Mavi Bayrak Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Samsun Valisi Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından İnci Plajı'nda göndere çekildi. Mavi Bayrak almaya Atakum’da İnci, Güzelyalı, Körfez ve OMTEL, Terme’de ise Miliç Plajları hak kazandı.
 
2017 Yılı Ulusal Mavi Bayrak törenine ayrıca, Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Orhan Kırcalı, Hasan Basri Kurt, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Vali Yardımcısı Hasan Öztürk, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy, TÜRÇEV Vakfı Mavi Bayrak Programı Ulusal Koordinatörü Almıla Kından Cebbari, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2017, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER