Samsun'un en uzak köyü sorunlarından arındırılıyor

Samsun’a yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle en uzak mahallesi olma niteliği taşıyan olan Vezirköprü’nün Susuz köyü, yol, su, altyapı, dere taşkını, okul ve konut sorunlarından kurtuluyor. Büyükşehir Belediyesi’nin uzaklık dinlemeden verdiği hizmetler, Türk edebiyatının önemli şairlerinden Ahmet Kutsi Tecer’in “Orada Bir Köy Var Uzakta” adlı şiirini hatırlattı.

Samsun'un en uzak köyü sorunlarından arındırılıyor

SUSUZ’DA DERELER ISLAH EDİLİYOR

İlçeyi tehdit eden Susuz Çayı’nın ıslahı konusunda açıklama yapan Muhtar Saim Sezer, “Susuz deremizin ıslah projesi tamamlandı ve onay gördü. 3 kısım ihalenin 1 kısmı tamamlandı. Yani ıslahın ilk etabı bittikten sonra Büyük Çay ve diğer mahallelerimizde de ıslah çalışmaları yapılacak. İlk etabının ihalesi tamamlanan ıslah projesi kapsamında, çalışma yapacak ekibe lojman tahsis edildi. Ekip, çalışmalara bu ay içerisinde başlanacak” diye konuştu.

ÇADIRDA YAŞAM SON BULUYOR

İlçede diğer bir sorunun daha çözüldüğünü anlatan Muhtar Saim Sezer, “Köyümüzde 6 yıldır çadırlarda kalarak yaşamını sürdüren vatandaşlarımızın sorunları çözülüyor. Yaklaşık 10 milyon liralık bir konut projesi ile Susuzlular çadırda yaşamaktan kurtulacak. 50 dönümlük arazi üzerinde yapım aşamasına kısa süre içerisinde başlanacak proje ile çift katlı olmak üzere 55 konut yapılacak. Şirin ve estetikliği ile öne çıkacak proje, tüm Karadeniz’e örnek olacak türde” şeklinde konuştu.

SUSUZ’DA KALİTELİ EĞİTİM DÖNEMİ

Ayrıca, ilçede kaliteli eğitim sorununun da çözüldüğünü belirten Susuz Mahallesi Muhtarı Saim Sezer, “Susuz’a, tüm mahallelerimizdeki öğrencilerin eğitim-öğrenim ihtiyacını karşılayacak bir ilkokul yapıldı. Susuz’a bağlı 7 mahallemizin haricinde Darçay, D. Alan, Belalan ve Kızılkese mahallelerimizdeki çocuklarımız da bu okulumuzda eğitim görecekler” dedi.

10 MAHALLENİN SORUNU AYNI ANDA ÇÖZÜLÜYOR

Deyim yerindeyse kangren hale gelen Grup Yolu’nun da yapım çalışmalarına başlandığını kaydeden Muhtar Saim Sezer, “Yıllardan buyana halledilemeyen ve en önemli olan sorunlarımızdan biri olan Grup Yolu sıkıntımız çözülüyor. 10 mahalleyi ilgilendiren sorun için kollar sıvandı. Köyümüze çok yakın olarak belirlenen bir alanda şantiye kuruldu. Yol tamamlandığında büyük bir kısmı beton yol olacak. Susuzlular artık, yağmur-çamur sorunu çekmeden evine işine gidebilecekler” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER