Samsun Tabip Odasında Yeni Dönem

Samsun Tabip Odası, hafta sonu genel kurulunu yaptı. Tabip Odası'nın yeni yönetiminin çoğunluğu Çağdaş Hekim Grubu’ndan oluştu

Samsun Tabip Odasında Yeni Dönem

Hafta sonu Türk-İş Eğitim Merkezi'nde gerçekleştirilen kongrede Çağdaş Hekim Grubu ile Hekim Platformu gurubu yarıştı. Murat Erkan ve Canan Albayrak önderliğinde yapılan kongrede bin 200’e yakın hekim oy kullandı. Kongre sonucuna göre ise Çağdaş Hekim Gurubu 5 kişi ile yönetime girerken Hekim Platformu Gurubu ise 2 kişi ile yönetime girdi. Önümüzdeki hafta toplanacak olan yönetimin görev dağılımı yaptıktan sonraki ilk toplantısında ise sağlıkta şiddet konusunun işleneceği kaydedildi.

SEÇİM KIYASIYA GEÇTİ

Çağdaş Hekim Gurubu’nun başını çektiği Murat Erkan seçim sonuçları ile ilgili yaptığı açıklamada, “Çağdaş Hekim Gurubu olarak benim haricimde Özgür Ecemiş, Nilgün Cengiz, Oğuz Uzun ve Zeliha Tekcan arkadaşımız yönetime girdi. Hekim Platformu Grubu’ndan ise Canan Albayrak ve Ayfer Kasmalı Polat girdi. Kıyasıya geçen seçimde bin 400 üyemizin yaklaşık bin 200’e yakını oy kullandı” dedi. Erkan “Samsun’daki sağlık ortamının sorunlarına değineceğiz. Önceki dönemlerde eleştirdiğimizin aksine Samsun’da sağlık sorunlarını sadece idarecilerin ağzından duyan değil halkın da tarafından bakan bir anlayış olacak” diye belirtti.

İLK ÇALIŞMA SAĞLIKTA ŞİDDET

Yeni yönetimin ilk çalışmasının sağlıkta şiddet olacağını söyleyen Erkan, “Hekime ve sağlık çalışanlarına dönük şiddet önemli bir konu. Bu konuyla alakalı da kınayan veya ölümleri anan bir oda değil önlem alma konusunda fikirler ortaya sunan bir oda olacağız. Bu çalışmaları yapmak zorundayız. Samsun’da canımız yeterince yandı. Peş peşe iki hekim arkadaşımızı şehit verdik. Sağlıkta şiddetin önüne geçmek bizim boynumuzun borcu. Yitirdiğimiz arkadaşlarımıza borcumuz. Bunun sorumlularının bulunmasının yanında tekrar edilmemesi için uğraş vereceğiz” diye konuştu.

VERİLEN MESAJI ALDIK

Hekimlerin özlük hakları ile ilgili de çalışmalar yapacaklarını dile getiren Erkan, “Seçim sonucuna bakıldığında hekim arkadaşlarımız bizlere birlikte çalışmamız yönünde mesaj vermiştir. Bizlerde verilen mesajı aldık. Kesinlikle ötekileştirmeden ve siyaset ayrımı yapmadan, hekim ve sağlıklı ilgili platformda kalacak şekilde çalışmalar yapacağız. Çalışmalarda her zaman birlik ve bütünlük içerisinde olacak. Hekimlerin çalışma koşulları dışarıdan iyi görünebilir fakat çalışanların zor şartlarda çalıştıklarını ve ciddi sıkıntılar çektiklerini biliyoruz. Özlük haklarıyla ilgili sıkıntılar var. Bu sıkıntıların çözülmesi konusunda gayret göstereceğiz” şeklinde konuştu.Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER