Samsun Tabip Odası'ndan yapılandırma yorumu

Kamu üniversitesi hastanelerinden doğan 3,5 milyar liralık tedarikçi borçlarının ödenmesi için hayata geçirilen yapılandırmayı değerlendiren Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, durumu; sağlık sisteminin iyi yönetilmediğinin bir göstergesi olarak yorumladı

Samsun Tabip Odası'ndan yapılandırma yorumu

Hükümet, kamu üniversitesi hastanelerine 2015-2017 yılları arasında satılan tıbbi cihaz, sarf malzemesi ve ilaçlardan dolayı biriken 3,5 milyar liralık tedarikçi borçlarının ödenmesi için yapılandırmayı hayata geçirdi. 7 Mayıs 2018’e kadar başvuran alacaklılar bir ay içinde bütün alacaklarını tek seferde tahsil edebilecek.

Konuyu Gazete Gerçek’e değerlendiren Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan ise şunları söyledi;

BU RAKAMLARIN NEREYE GİTTİĞİNİ SORMAK LAZIM

Murat Erkan, “Zaten sağlıkta dönüşümle ilgili en çok eleştirdiğimiz nokta buydu. Kurumların ve üniversitelerin ciddi bir batağa sürüklendiğini dile getirmiştik. Sağlıkta 2004’ten 2016 yılına kadar olan süreçteki tüm harcamalara baktığımızda 18 Milyar’dan 119 Milyar’a çıktığını görüyoruz. Bu çok ciddi bir rakamdır. Bu harcama kalemlerinin içerisinde; sağlık hizmetini veren asıl unsurlar olan sağlık çalışanlara olan iyileştirme bu artışa paralel değil. Bu noktada, kamunun elinden çıkan bu büyük rakamın nereye gittiğini sormak gerekiyor” diye konuştu.

SAĞLIK HİZMETİ DAHA PAHALI HALE GELDİ

“Burada daha çok kamu hastaneleri üzerinden tıbbi malzeme alımı, temizlik hizmetlerinden laboratuvar süreçlerine kadar olan süreçten bahsediyorum” diyen Dr. Murat Erkan, “Tıbbi malzeme alımı masrafları da göz önüne alındığında, sağlık hizmetlerinin daha pahalı hale geldiğini görüyoruz. Önceden kamunun verdiği hizmete doğrudan verilen zamanlardaki maliyetlerin çok çok üzerine çıktı. Bundan 20 sene önceki hizmetlerin dört dörtlük olduğunu söylemek için ifade etmiyorum. Ancak, maliyet artmış ve bunun karşısında sağlık hizmetinden yararlanma konusunda bir iyileşme olmamış. Ancak bu para bir yere gitmiş, birilerinin kasasına sermaye adıyla girmiş. Böyle bir sıkıntı var” şeklinde konuştu.

MECBUREN DESTEKLEME YOLUNA GİDİLİYOR

Murat Erkan, şöyle devam etti; “Burada da devlet kendi karşılayamadığı zaman devlet bunu bir şekilde desteklemek durumunda kalıyor. Desteklemezse kamu hastaneleri bir daha tıbbi malzeme desteği alamaz ve sağlık hizmeti veremezler. Buradan da, hem sağlık hizmetlerinin maliyetlerinin yükseğe çıktığını hem de bağımlı bir hale geldiğini görüyoruz. Yani paran yoksa, devlet üzerinden bile hizmet veremeyecek hale geliyorsunuz. Akabinde ise mecburen devlet bunu sübvanse ederek destekleme yoluna giriyor. Bu da sağlık sisteminin iyi yönetilmediğinin bir göstergesi. İnsanların artık bunu görmesi gerekiyor. Maliyet bu kadar artarken, devletin bunu sübvanse etme yoluna gitmesi sorundur. Devletin cebinden ciddi oranda para gidiyor.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER