Samsun siyaseti gençleşti

Türkiye'nin 'Partili Cumhurbaşkanlığı' sistemine geçişini sağlayacak 2019 seçimleri öncesinde Samsun siyasetine yön veren 4 partide, genç yaşlarına rağmen il başkanlığına atanan 4 isim dikkati çekiyor. ‘Genç başkanlar’, Samsun siyasetinde de yeni bir dönemin başladığını gösterirken, 2019 seçimlerinde partilerinin seçim kampanyalarına bu genç il başkanları yön verecek.

Samsun siyaseti gençleşti

Samsun'da AK Parti, CHP, MHP ve İyi Parti'de, kongre ve son yapılan atamalarla göreve getirilen il başkanlarının yaş ortalaması, Samsun siyasetinde artık genç başkanlar döneminin başladığını ortaya koydu. AK Parti'de Hakan Karaduman, CHP'de Tufan Akcagöz, MHP'de Taner Tekin ve İyi Parti'de Ömer Süslü, 2019 seçimlerinde, seçim propagandalarına yön verecekler. 2019 seçimleri, genç il başkanlarının en önemli sınavı verecekleri bir dönem olacak.

AK PARTİ KARADUMAN’A TESLİM

Samsun'da AK Parti il başkanlığına atanan Avukat Hakan Karaduman, partisinin gençlik kollarından yetişmiş bir siyasetçi. 1977 Trabzon/ Akçaabat doğumlu olan Av. Hakan Karaduman ilk, orta ve lise tahsilini Samsun'da tamamladı. 1994 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1998 yılında mezun olan Karaduman, evli ve üç çocuk babası. Hakan Karaduman, serbest avukatlık yapıyor.

CHP’DE YENİDEN TUFAN AKCAGÖZ

CHP'nin genç il başkanı Tufan Akcagöz ise 1977 yılında Çarşamba'da doğdu. İlköğretim ve liseyi Çarşamba'da tamamladı. Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünden mezun olan Akcagöz, OMÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Kamu Yönetimi ve Siyaset bilimi alanında yüksek lisans yaptı. Samsun Barosu yönetim kurulu üyeliği ve Samsun Barosu genel sekreterliği, Atatürkçü Düşünce Derneği yöneticiliği, CHP Çarşamba İlçe Başkanlığı görevlerinde de bulunan Akcagöz, 2011 yılı genel seçimlerinde CHP Samsun milletvekili aday adayı olmuştu. 27 Aralık 2015 tarihinde yapılan Chp Samsun İl Kongresi'nde seçildiği Chp Samsun İl Başkanlığı görevine, 7 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirilen 36.Olağan İl kongresi ile yeniden seçildi. Av.Sinem Akcagöz ile evli olan Tufan Akcagöz, 2 çocuk babası ve serbest avukatlık yapıyor.

EN GENÇ BAŞKAN TANER TEKİN

Samsun'da il başkanları içerisinde en genç olan isim ise MHP İl Başkanı Taner Tekin. 1985 yılında Artvin'de dünyaya gelen Tekin, ilk orta ve lise eğitimini Artvin’de tamamladı. Bu yıllarda Artvin Ülkü Ocakları Orta öğretim Masa Başkanlığı görevini yürüttü. 2004 yılında Samsun'a gelerek eğitimine başladığı Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden 2008 yılında mezun oldu. 2008 yılında Samsun Ülkü Ocakları Üniversite Teşkilat Başkanlığı görevinde bulundu. 2009-2011 yılları arasında Samsun Ülkü Ocakları İl Başkanlığını da yürüten Tekin, 2016 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından Samsun İl Başkanlığı görevine atandı ve halen bu görevi sürdürüyor. Evli ve bir çocuk babası olan Tekin, aynı zamanda ortağı da olduğu özel eğitim kurumunda eğitmenlik yapıyor.

AKŞENER, ÖMER SÜSLÜ’YE GÜVENİYOR

Partisini 2019'da yapılacak seçimlere taşıyacak önemli isimlerden birisi olarak görülen İyi Parti İl Başkanı Ömer Süslü de, bu süreçte zorlu ve çetin bir mücadele içerisinde olacak. MHP İl Başkanlığı görevini sürdürürken, Meral Akşener ekibinde yer alan ve daha sonra partiden ihraç edilen Süslü, İyi Parti'nin kurulmasıyla birlikte de bu partinin il başkanlığına atandı. 1978 doğumlu olan Süslü, Samsun'da doğdu. İlk orta ve lise eğitimini Samsun'da tamamlayan Süslü, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nden mezun olup Samsun'a döndü. O süreçten bu yana da inşaat sektöründe çalışmalarını sürdürüyor. Ömer Süslü evli ve 2 çocuk babası.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER