Samsun Sağlık Turizminde atılım yapacak.

TNN Tunisia News Network Kanalı muhabiri Rihap Hamrouni tarafından Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Süleyman Sırrı Kılıç ile makamında bir röportaj gerçekleştirildi.

Samsun Sağlık Turizminde atılım yapacak.

“Sağlık Kenti Samsun” projesi kapsamında yıllardır yürütülen çalışmaların önemine değinen Kılıç, 2017 yılının sağlık turizminde atılım yapılacak bir yıl olacağını belirterek Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı hastanelerin teknik donanımı ve alt yapıları hakkında bilgiler verdi.

Genel Sekreter konuşmasında; son yıllarda Türkiye’de sağlık alanında çok önemli gelişmeler yaşandığını, sağlıkta dönüşüm programı çerçevesinde 2012 yılında Kamu Hastaneleri Kurumu’nun kurulduğunu, tüm Türkiye’de kamu hastanelerinin Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterlikleri tarafından yönetildiğini, Samsun Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’nin ise ilimizde bulunan 21 sağlık kuruluşunun idari, mali ve tıbbi yönetimini ve koordinasyonunu sağlamakta olduğunu belirtti.

Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı hastanelerle ilgili bilgi veren Kılıç, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin genel sekreterliğe bağlı ilimizdeki en büyük hastanesi olduğunu belirterek nitelikli 700’e yakın yatağa sahip olan hastanemizde hastaların tıbbi ve teknolojik her türlü ihtiyacı, otel konforunda sağlanmaktadır dedi. İlimizde kamu hastanelerinde muayene olan hasta sayısının yılda 6,5 milyon civarında olduğunu söyleyen Kılıç, acil olarak müracaat eden hasta sayısının ise 2 milyona yakın olduğunu, hastaların %75’inin yani 3 hastadan 2’ sinin kamu hastanelerimizde muayene ve tedavi olduğunu söyledi.

Başta Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmak üzere tüm kamu hastanelerimizde konusunda uzman hekimlerimizle, hastanelerimizin sahip olduğu donanım, yoğun bakım ünitelerimiz ve acil servislerimizle hastalarımıza kaliteli sağlık hizmeti sunulmakta olduğunu belirten Prof. Dr. Kılıç, Türkiye’de sadece 8 ilde bulunan kapsamlı Onkoloji merkezinden birinin Samsun’da olduğunu ve bu merkezin 90 adet nitelikli yatağı, 43 kemoterapi ünitesi ve 13 hekimi ile önemli bir sağlık hizmeti verilmekte olduğunu açıkladı. Ayrıca yine Türkiye’de sadece 15 adet yanık merkezinden birinin Samsun’da olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Kılıç, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili olarak “Kardiyoloji, Kalp Damar Cerrahisi, Plastik Cerrahi ve Yanık Merkezi başta olmak üzere birçok tıbbi ve teknik donanımlı kliniğe sahip olan hastanemizde “Sağlık Kenti Samsun” projesi kamuda hayata geçirilecektir. Kaliteli otel konforunda dizayn edilmiş odalarda sağlık hizmeti vermekte olan bu hastanemizde vatandaşlarımızın yanı sıra Afrika ve Ortadoğu ülkeleri ile komşularımız olan Gürcistan, Rusya ve Azerbaycan’dan gelecek hastaların da tedavilerini yapmayı ve Samsun’da ağırlamayı hedeflemekteyiz.  Samsun’un sağlık alanında sahip olduğu bu imkanlarla 2017 yılında sağlık turizminde atılım yapacağını umut ediyoruz.” dedi.

TNN kanalı sonrasında Kamu Hastaneler Birliğine bağlı hastanelerde çekimler yaptı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER