Samsun oto kiralama şirketleri teşkilatlanıyor

Karadeniz bölgesinde artan turist sayısı ve çeşitli sektörlerde gösterilen gelişme, oto kiralama firmalarına da olumlu yansıyor. Karadeniz bölgesinde oto kiralama işi yapan esnaflar, daha iyi ve kurumsal hizmet verebilmek için harekete geçti

Samsun oto kiralama şirketleri teşkilatlanıyor

Samsun’da tanınan oto kiralama şirketleri sahipleri Orhan Veli Devecioğlu ve Hüseyin Kaygusuz’un önderliğinde toplanan esnaflar, Atakum Yalı Kafe’de düzenlenen kahvaltıda buluştu. Sektörün sorunlarını ve daha kurumsal hizmet verebilmenin yollarını aradıkları toplantıya katılımın yoğun olduğu görüldü.

 

SEKTÖREL KANUNLARI YOK  

Özellikle müşterileri korumak amacıyla ve sektörel olarak kurumsallaşma anlamında bir araya gelen oto kiralama esnafı sektörlerine münhasır kanunlarının olmadığından dem vurdular. Buna göre açıklama yapan Orhan Veli Devecioğlu, “Sektörümüzün en önemli eksikliği bir kanunu veya yasal bir düzenlemesi olmamasıdır. Şunu da bilmek gerekir ki, Türkiye’de kendi kanunu olan sektör sayısı çok azdır. Bu durum işimizi yapmamızda bizleri oldukça zorlamaktadır. Öte yandan çok az sayıda iş kolunun bu kadar farklı kanun ve uygulama alanı ile ilişkisi vardır. Bizim sektörümüz, ticaret mevzuatı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na, Maliyenin mevzuatları ile Maliye Bakanlığı’na, ulaşımda Ulaştırma Bakanlığı, güvenlik sebebiyle İçişleri Bakanlığı’na mevzuatlarına da tabi haldedir. Turizm de ise Turizm Bakanlığı’na bağlıdır. Bu nedenle ayrı bir yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır” dedi.

 

‘SEKTÖRE PRESTİJ KAZANDIRACAĞIZ’  

Oto kiralama firmalarının yeni yeni yaygınlaşıp, kurumsallaşmaya başladığına dikkat çeken Devecioğlu, sektörün en zayıf noktasının prestij olduğunu vurguladı. Kurumsallaşmanın da önemine dikkat çeken Devecioğlu, “Sektörümüzün prestiji konusunda da yapılması gerekenler olduğunu düşünüyoruz. Bugün kiralama iş kolunun değeri,  diğer endüstriyel iş kolları tarafından algısı yeterince yüksek değildir. Özellikle bağlantılı olduğumuz sektörler ve onların sektör kuruluşları ile ilişkilerinin geliştirilmesi,  sektörün algısını da yükseltecektir.  Kurmayı planladığımız dernek, bu amaçla seminerler ve eğitimler düzenlenmeli, iyi uygulamaların sektör tarafından paylaşılması sağlanmalıdır. Bu aynı zamanda sektörün algısını da yükseltecektir. Planladığımız derneğin bu işlerin ve bunlara bağlı projelerin altından kalkmak için profesyonel insan ve parasal kaynaklara ihtiyacı olacaktır. Bizler, dernekleşmeye karar vermiş olan esnaflar olarak,  bu tip konulara eğilmeye çalışacağız. Prestij konusunda planladığımız derneğin bir an önce adım atması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

 

‘AMACIMIZ DEĞİŞİMDİR’  

İlerleyen teknolojik gelişmeler ile doğru orantılı olarak müşteri ve esnafların aynı doğrultuda beklentilerinin yükseldiğini kaydeden Devecioğlu, tek vücut olarak bu gelişmelere ayak uydurulması gerektiğinin altını çizdi. Devecioğlu, “Günümüzde sahip olduğumuz teknolojik imkânlar, değişim ve dönüşüm süreçlerini de oldukça hızlandırdı. Bireyler olarak hepimiz, bu vazgeçilmez oluşuma uyum sağlamaya gayret ediyor ve her zamankinden daha fazla çalışıyoruz. Hayatımızı kolaylaştıran ve bizleri motive eden tüm gelişmeler, beraberinde omuzlarımıza yeni görevler ve sorumlulukları yüklüyor. Kurumlar için bu süreç biraz daha acımasızca yaşanıyor. Gelişim ve değişim yakalanamadığında, rekabet sizi hemen oyunun dışına itiveriyor. Bilgiye erişimin saniyeler aldığı, ticari kuralların yeniden yazıldığı, ekonomilerin her geçen gün biraz daha küreselleştiği bu yeni dünya düzeninde güçlü bir şekilde var olmak, değişimin takipçisi değil, yaratıcısı olmayı gerektiriyor. Bu noktadan hareketle, biz de değişime önce kendi etki alanımızdan başlamak istiyoruz. Derneğimizin kurmayı başardığımızda yolumuz uzun ve çetindir. Kurumsal ve tek vücut hareket etmek için elimizden geleni yapmak zorundayız. Derneğimiz çatısı altında gerçekleştirmeyi planladığımız çok şey var ve bunları zaman içinde sırasıyla hayata geçireceğiz” dedi.

 

‘TEŞKİLATLANMAK MÜŞTERİYİ DE KORUYACAK’  

Oto kiralama şirketlerinin hızla prestij kazanması gerektiğini vurgulayan Devecioğlu, kurumsal bir dernek çatısı altında bulunmanın esas amacının müşterilerin karşısına daha kaliteli hizmet çıkartmak olduğunu söyledi. Devecioğlu yaptığı açıklamada, “Oto kiralama şirketlerinin bölgesel olarak ortak hareket etmesinin avantajlarını elbette müşteriler de görecek. Zaten esas amacımız müşterinin karşısına daha iyi ve daha gelişmiş hizmetlerle çıkabilmektir. Dernekleştiğimiz zaman, tüm kararlarımızı ortak alacağız, hatta tüm araç sarf malzemelerini dahil ortak alacağız, ortak hareket edeceğiz. Dolayısıyla bu özellikle fiyatlandırma, güvence ve kalite konusunda müşterilerimize yansıyacak. Bu amaçla çıktığımız bu yolda, Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

 

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER