Samsun Müftüsü ilk resmi nikahı kıydı

Müftülere nikah kıyma yetkisinin yürürlüğe girmesinin ardından, Samsun Müftüsü Veysel Çakı, ilk kez resmi nikah kıydı. Müftü Çakı, resmi evlilik cüzdanını da geline takdim etti.

Samsun Müftüsü ilk  resmi nikahı kıydı

Müftülere de nikah kıyma yetkisi de veren Nüfus Hizmetleri Yasası’nın yürürlüğe girmesinin ardından, Samsun Müftüsü Veysel Çakı, ilk kez resmi nikah kıydı. Müftü Çakı şimdiye kadar Samsun'da iki resmi nikah kıydığını belirtti.

YASAYALARA UYGUN NİKAH KIYIYORUZ

Samsun Müftüsü Veysel Çakı, ilk kez resmi nikah kıymanın heyecanını yaşadığını belirterek, "İlk resmi nikahımı kıydım. Bazı çevrelerin bu konuda endişeleri vardı. Oysa halen yapılan nikah kıyma işlemlerinden farklı bir durum söz konusu değil. Biz de evlendirme memurları gibi artık yasaların bize verdiği yasa ölçüsünde nikah kıyacağız. Diyanet'in bize verdiği yetkiler ölçüsünde resmi olarak nikahları kıyacağız" diye konuştu.

BASINA PAYLAŞILMADI

Öte yandan Samsun'da şimdiye kadar iki çiftin Müftülük'te resmi nikahını kıydırdığı öğrenilirken, bu çiftlerin isimlerinin ve fotoğraflarının basınla paylaşılmasını istemedikleri öğrenildi. Müftülük yetkilileri, belediyelerin nikah kıyımı için belediyeler Nüfus Evlendirme Müdürlüğü'nde ne isteniyorsa, aynı formları ve belgeleri istediklerini belirterek, "Belediyelerden yapılan farklı herhangi bir işlem yok. Sadece nikahı müftü bey geçerli kılmış oluyor ve kendisinin  çiftlerle evlilikle ilgili sohbeti oluyor. Daha sonra resmi nikah cüzdanları çifte teslim ediliyor" bilgisini verdiler.

Gülsüm ATİK 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER