Samsun MMO'dan zehirlenmelere karşı uyarı

Samsun Makine Mühendisleri Odası'ndan zehirlenmelere karşı uyarıda bulunuldu.

Samsun MMO'dan zehirlenmelere karşı uyarı

Samsun Makine Mühendisleri Odası'ndan zehirlenmelere karşı vatandaşları uyarıda bulunuldu.

Yapılan açıklamada;

''Bilindiği üzere her yıl soba, şofben, kombi ve bu cihazların bacalarından kaynaklanan karbon-monoksit zehirlenmesi sonucu birçok yurttaşımız maalesef yaşamını kaybetmektedir. 

Bu vesile ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube olarak, aşağıdaki öneri ve uyarılarımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Bacalı cihaz (şofben, soba) kullanımında da, standartlara uygun baca kullanımı ve bu bacaların her sezon en az bir kez temizlenmesi zorunlu olmalıdır. Mevcut düzenlemelerde bu konuda da bir boşluk bulunmakta, baca temizliği kullanıcının sorumluluğuna terk edilmektedir. Bu durumun da yasalarla güvence altına alınması ve kamusal denetimin sağlanması bir zorunluluktur.

Diğer yandan bu cihazların ve bacaların her yıl yaz sezonunda, en geç sonbahar girişinde bakımlarının yapılması, emniyetle çalışmaları için bir zorunluluktur. Bu konuda gerekli yaptırımların mutlaka uygulamaya konulması gerekmektedir.

Kamusal bir hizmet olan doğalgazın kent içi dağıtımı, 4646 sayılı Doğalgaz Kanununa göre yerel gaz dağıtım şirketleri aracılığıyla yapılmaktadır. Doğalgazın, kullanım mahallerine sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaştırılması ve emniyet tedbirlerinin alınıp alınmadığının denetiminde bu kuruluşlar görevlendirilmiştir. Doğalgazın güvenli kullanımı sadece nihai tüketicinin duyarlılığına bırakılmıştır. Oysa gaz dağıtım şirketlerinin periyodik kontrol ve denetimleri yapması, ivedilikle ulusal düzeyde yasal bir statüye kavuşturularak zorunlu hale getirilmelidir.

DOĞALGAZ KULLANIMINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
•    Doğalgaz montaj işleri gaz dağıtım kuruluşundan yetki almış firmalara yaptırılmalı, cihazların devreye alınması, bakım ve onarımı mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı ve gaz dağıtım kuruluşu bilgisi dışında tesisata müdahale ve değişiklik yapılmamalıdır.
•    Doğalgaz kullanımında güvenlik için bırakılmış havalandırma menfezlerini sürekli açık ve temiz tutulmalı, hiçbir sebep ile kapatılmamalıdır.
•    Doğalgaz tesisat borularını işlevi dışında, elektrik topraklaması, çamaşır askısı vb. olarak farklı amaçlar için kullanmayınız.
•    Doğalgaz cihazları (soba, ocak vb.) bağlantı yerlerinden gaz sızıntısı yapabileceğinden temizlik vb. nedeniyle yerinden oynatılmamalıdır.
Konut içinde veya apartmanınızda gaz kokusu duyduğunuzda,
•    Gaz vanalarını kapatınız.
•    Kokuyu hissettiğiniz ortamda bütün pencere ve kapıları açarak havalandırınız. Gaz kaçağı az da olsa önemseyiniz.
•    Hiçbir elektriksel aleti açma veya kapama yapmayınız.
•    Telefon kullanmayınız. Gaz kaçağını bina dışından bir telefonla 187’ye bildiriniz.
•    Sigara içmeyiniz.
•    Asansör kullanmayınız.
•    Kapı zillerini kullanmayınız.

Ayrıca karbon monoksit gazının ortamda belirli bir seviyeye ulaşması durumunda veya herhangi bir gaz kaçağı durumunda alarm veren sensörler mevcuttur. Yukarıda değindiğimiz yasal önlemlerin yanı sıra bu aygıtların kullanımının yaygınlaştırılması ve zorunlu hale getirilmesi, bu tür acıları yaşamamızın önüne geçmede yardımcı olacaktır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube olarak tüm vatandaşlarımızın bu konuya gerekli önemi göstermelerini dileriz.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak bacalı cihazların kullanımında dikkat edilecek hususlar konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye, toplumsal bilinç oluşturmaya çalışıyor, bu konuda hazırladığımız broşürleri paylaşıma açıyoruz. Bu bilgi, broşür ve belgelere Odamızın www.mmo.org.tr adresli web sitesinden ulaşılabilmektedir'' denildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2017, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER