Samsun MMO’dan şantiye şeflerine eğitim

Samsun MMO çok tehlikeli sektör olarak sınıflandırılan inşaat sektöründe şantiye şeflerini eğitiyor.

Samsun MMO’dan şantiye şeflerine eğitim

Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube, MİEM (Meslek İçi Eğitim Merkezi) kapsamında üyelerine yönelik düzenlemiş olduğu Mühendis Yetkilendirme Kurslarına “Şantiye Şefliği Semineri” ile devam ediyor.

Seminerde katılımcılara Makina Mühendisleri Odası Ana Yönetmelik ve Yönetmelikleri, Diğer Yönetmelikler, Mühendislik Etiği, Şantiyenin Tanımı, Şantiye Kuruluşu, Şantiye Şefliği, Hakediş Düzenlemesi, Şantiye Toplantı Düzeni, İş Programı Düzenlenmesi, Depo Düzeni ve Malzeme Akışı, Kabuller, Kontrollük ve Şantiye Kapanışı’ndan oluşan konu başlıklarında eğitim veriliyor.

Samsun, Amasya ve Ordu İllerinden 19 Makine Mühendisinin katıldığı eğitimin sunumu Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube MİEM (Meslek İçi Eğitim Merkezi) Kurs Eğitmeni Mak. Müh. Ahmet Bilal tarafından yapılıyor.

Seminer ile ilgili olarak bilgi veren Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Nail Yolaydın, “Yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkında yönetmeliği 16 Aralık 2010 Tarih ve 27787 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren zorunlu mevzuat kapsamına girdi.
Yapıların inşasında şantiye şefinin istihdamının zorunlu olduğunu (Yasal İstisnalar haricinde), her şantiye şefinin ikamet ettiği il içersinde görev yapabileceğini, şantiye şeflerinin aynı zamanda İşçi Sağlığı ve Güvenliği mevzuatı gereği yapılması gerekenlerden sorumlu olduğu getirildi. Mimar veya Mühendis unvanlı şantiye şeflerinin aynı anda üslenebileceği işlerin toplamı 30 bin metrekareyi geçemeyeceğini ancak yapım işinin tek ruhsata bağlı veya toplu yapı niteliğinde olması halinde 30 bin metre kareyi geçmeme şartı aranıyor. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca inşaat sektörünün çok tehlikeli sektörler kapsamında olduğunu. Bu düzenlemeler nedeniyle iş sağlığı kapsamında eğitimlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER