Samsun madımağı koruma altına alınıyor

Tür Koruma Eylem Planları kapsamında nesli tükenmek üzere olan Samsun madımağı koruma altına alındı.

Samsun madımağı koruma altına alınıyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) tarafından nesli tükenme tehlikesi bulunan 20 canlı türü için bu yıl yeni eylem planları hazırlanması için çalışma başlatıldı. Çalışmalar hakkında bilgi veren Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürü Nurettin Taş, Türkiye’de nesli tükenme tehlikesi bulunan canlı türlerinin araştırıldığını söyledi.

Tür Koruma Eylem Planlarının, nesli tehlike altında ya da yok olmak üzere olan nadir türler için öncelikli olmak üzere hazırlandığını kaydeden Taş, bu planların, korunmaya çalışılan türün mevcut durumu ile gelecekte görmek istenilen yer arasındaki yolu tarif ederek yapılması gerekenleri açıkladığını belirtti.

Taş, “2019'a kadar 100 tür için eylem planı hazırlanması hedeflenen projede, 2017 yılı sonu itibarıyla 60 türün eylem planı tamamlandı. Afyonkarahisar'da Eber Sarısı, Kahramanmaraş'ta Sümbül, İzmir'de Akzambak, Şanlıurfa'da Çizgili Sırtlan, Trabzon'da Dağ Horozu, Elazığ'da Baskil Lalesi, Gaziantep'te Fırat Kaplumbağası, Samsun'da Samsun Madımağı, Artvin'de Hopa Engereği, Rize'de Sakallı Yarasa, ulusal çapta ise Turna gibi pek çok tür için koruma eylem planı yapılırken Giresun'da da İtdolanbacı istilacı türü için mücadele  eylem planı hazırlandı. 2018 yıl sonu itibarıyla nesli tükenmekte ya da nesilleri tehlike altında olan 20 türün 'Tür Koruma Eylem Planı'nın tamamlanması planlanıyor." dedi.
5 yıllık faaliyet planı kapsamında Samsun madımağı da koruma listesi içerisine girdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER