Samsun lojman zengini

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamu görevlilerine oturdukları lojmanı satın alma hakkı verileceğini açıkladı. Samsun'da çeşitli kamu kurumlarına ait binin üzerinde konut bulunuyor. Sadece Defterdarlık'a ait 41, Özel İdaresi'nden Büyükşehir Belediyesi'ne geçen 218 lojman bulunuyor

Samsun lojman zengini

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın, TBMM'ye sevk edilen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın içeriğinde kamu lojmanlarında oturan kamu görevlilerine burayı satın alma hakkı getirilmesine ilişkin düzenlenemsinin de bulunduğunu açıklamasının ardından, Samsun'da çok sayıda lojmanın da satışı gündeme gelecek.

SADECE DEFTERDARLIK’IN 41 LOJMANI VAR

Samsun'da Milli Emlak Müdürlüğü başta olmak üzere Maliye, Defterdarlık, İl Özel İdaresi'nin kapanmasından sonra Büyükşehir Belediyesi'ne geçen 300'e yakın lojman bulunuyor. Sadece Deftardarlığın Samsun ve 13 ilçede toplam 41 lojmanı var. Bunların yanı sıra İl Özel İdaresi'nin mülkiyetinde bulunan 218 gayrimenkul, Bütünşehir Yasası ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne geçmişti.

EN FAZLA LOJMAN EMNİYET’TE

Samsun'da kamuda en fazla lojman Emniyet Müdürlüğü sahip durumda. Emniyet'i İl Milli Eğitim Müdürlüğü ardından da Samsun Sahra Sıhhiye Komutanlığı izliyor. Bu kurumların yanı sıra Samsun'da lojmanları bulunan diğer kamu kurumları ise İl Sağlık Müdürlüğü, Karadeniz Jandarma Komutanlığı, Samsun Adliyesi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Samsun Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yer alıyor. Devlet Su İşleri 7. Bölge Müdürlüğü ve Sosyal Güvelik Kurumu’na aitlojmanlarda da çok sayıda kamu çalışanı oturuyor.

OMÜ’NÜN DE LOJMANLARI VAR

Özel bütçeli idareler arasında en fazla lojmanı bulunan kurum ise Samsun Orman İşletmesi. Bu kurumun yanı sıra Karayolları, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bölge Müdürlüğü'nün yanı sıra Ondokuzmayıs Üniversitesi'nin de çok sayıda lojmanı bulunuyor. Samsun'da kamu kurumlarında çalışanların yaşadığı lojmanlarda 5 bine yakın ailenin oturduğu belirtiliyor.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2017, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER