"Samsun Kuş Cenneti'ni dünya tanıyacak"

Kuş Cenneti'nin UNESCO geçici listesinden daimi listeye alınması için Polonya'nın Krakov kentinde toplanan 41. UNESCO Dünya Miras Komitesi toplantısına katılan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,"Çalışmalarımızın ilk meyvelerini geçici listeye girerek aldık.  Şimdi bütün hedefimiz kalıcı listede yer almak"dedi.

"Samsun Kuş Cenneti'ni dünya tanıyacak"

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve ekibinin uzun uğraşları ve çalışmaları sonucu Unesco geçici listesine aldırılan Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin geçici listeden daimi listeye aldırılması yönündeki girişimler sürüyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürü Kemalettin  Cengiz Tekinsoy,Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı İbrahim Evrim ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak ile birlikte bu yıl Polonya'da toplanan Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) Dünya Miras Komitesi toplantısına katılan Başkan Yılmaz,komite üyeleri ile Kuş Cenneti'nin daimi listeye girmesi talebini görüştü. 

GEÇİCİ LİSTE BİLE DÜNYAYA SAMSUN'U TANITTI

Kuş Cenneti'nin tanıtıldığı standların da büyük ilgi gördüğü toplantıda Başkan Yılmaz,"Şu anda geçici listede yer alan  Samsun Kızılırmak Deltası Kuş Ceneti'nin geçici listeye girmesi bile kentimiz için büyük bir perstij oldu. Geçici liste ile Dünya Mirası Konvansiyonuna üye 182 devlet Samsun'u direkt olarak tanımış oldu ve deltamızın turizm potansiyeli otomatik olarak yükseldi. Ulusal boyutları gerçekten çok fazla. Dünya sizi tanıyor. Bundan ötesi var mı daha." diye konuştu. Toplantı sonrası akşam verilen resepsiyonda Unesco üyelerine Kuş Cenneti'ni anlatan Başkan Yılmaz," Kızılırmak Deltası için parolamızı “iyi komşuluk” olarak belirledik. 
Birbiriyle iletişim kuran, birbirini dinleyen, anlayan, paylaşan komşuların birlikte kurdukları bir hayatı hayal ettik. Bunun için de, gerektiği yerde, bazen yapılacak en iyi şeyin, hiç bir şey yapmamak olduğunu anladık"dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2017, 12:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER