Samsun ihracatı baharı pas geçti

Samsun’da nisan ayı ihracatı beklenen ivmeyi sağlayamadı.

Samsun ihracatı baharı pas geçti

Samsun en çok ihracat yapan sektörler olan hububatta yüzde 54, otomotivde ise yüzde 13’ü bulan bir düşüş yaşandı. Samsun’da nisan ayı ihracatı beklenen ivmeyi sağlayamadı.

2017 yılına oldukça iyi bir başlangıç yapan, şubat ve mart aylarında da bu ivmeyi artırarak sürdüren Samsun ihracatı, nisan ayında ise durağan bir seviyeye geriledi. Samsun’un nisan ayı ihracatında en önemli sektörler olan hububat ve otomotivdeki ihracat düşüşü dikkatlerden kaçmadı.

NİSAN AYI İHRACATI 31 MİLYON 965 BİN DOLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin nisan ayı ihracat verileri açıklandı. Buna göre Samsun'dan nisan ayında 31 milyon 965 bin dolar seviyesinde ihracat yapıldı. Geçen yılda nisan ayında 31 milyon 836 bin dolarlık ihracat yapıldığı dikkate alındığında, Samsun'un nisan ayı ihracatı yüzde 0.40 oranında bir ihracat artışı gösterirken, yüzde 1'lik seviyeyi bile yakalayamadı.

4 AYLIK İHRACAT: 154 MİLYON 236 BİN DOLAR

Samsun'un 2017 yılının ilk 4 ayı itibariyle toplam ihracatı ise 154 milyon 236 bin dolara yükseldi. Geçen yılın ilk 4 ayında toplam ihracat 118 milyon 862 bin dolar seviyesindeydi. 2017 yılının ilk üç ayındaki ihracat yüksekliği, 4 aylık verilerin düşüşe geçmese de bir nebze artış olmasını sağladı. Bu yılın ilk 4 ayı itibariyle toplam ihracat artışı geçen yıla göre yüzde 29.76 olarak belirlendi.

HUBUBAT VE OTOMOTİVDE DÜŞÜŞ

Samsun ihracatının nisan ayında beklenen artışı gerçekleştirememesinde özellikle, kentin en fazla ihracat yapan sektörleri olan hububat, otomotiv, su ürünleri, mobilya gibi sektörlerin ihracat kaleminde görülen azalma etkili oldu. Buna göre nisan ayında hububat sektörünün ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 45 gibi yüksek bir oranda düşüş göstererek 3 milyon 433 bin dolar olarak gerçekleşti.

RUSYA’NIN YASAKLARI OLUMSUZ ETKİLEDİ

2016 yılının nisan ayında Rusya ile yaşanan uçak krizine rağmen Samsun'un hububattaki toplam ihracatı 6 milyon 283 bin dolar seviyesindeydi. Nisan ayında hububat sektörünün ihracat rakamlarının düşmesinde yine Rusya ile Türkiye arasında yaşanan tarım ürünleri yasakları sonrasında hükümetin bu ülkeden yaptığı buğday ithalatına getirdiği kısıtlamanın etkili olduğu belirtiliyor. Bilindiği gibi Samsun'da da çok sayıda un firması, Rusya'dan ithal ettiği buğdayı, un halinde işledikten sonra yine bu ülkeye ihraç ediyor.

AB İLE İLİŞKİLER OTOMOTİVE YANSIDI

Samsun'da nisan ayında beklenenin aksine ihracatta düşüş gösteren diğer bir sektör ise otomotiv sektörü oldu. Geçen yıl nisan ayında 4 milyor 152 bin dolar seviyesinde ihracat yapan otomotiv sektörü, geçen nisan ayında ise 3 milyon 589 bin dolar seviyesinde ihracat yaptı. Buna göre otomotiv sektörünün nisan ayındaki ihracat kaybı yüzde 13. 54 oldu. Yılın 4 aylık verileri değerlendirildiğinde ise otomotiv sektöründe yaşanan ihracattaki düşüş, toplam rakamlarını, olumsuz etkilemedi.  Yılın ilk 4 ayı itibariyle otomotiv sektörünün toplam ihracatı yüzde 10.59'luk bir artışla 18 milyon 158 bin dolara yükseldi. Geçen yılın ilk 4 ayında otomotiv sektörünün toplam ihracatı 16 milyon 418 bin dolar seviyesindeydi. Otomotiv sektöründe nisan ayında ihracatta yaşanan gerilemenin Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yaşanan krizden kaynaklandığı belirtiliyor.

BALIK İHRACATI DA DÜŞTÜ

Samsun'un en fazla ihracat yapan sektörlerinden su ürünleri sektöründe de nisan ayında kısmen bir artış meydana gelse de yılın 4 aylık ihracat rakamlarına bakıldığında yüzde 9.16 oranında azalma meydana geldi. Samsun'un su ürünleri ihracatı nisan ayında geçen yıla göre 35 bin dolarlık bir artış göstererek, 3 milyon 589 bin dolara yükseldi.  Toplam su ürünleri ihracatımız ise geçen yılın ilk 4 ayındaki 23 milyon 759 bin dolarlık ihracat miktarına rağmen yüzde 9.16 oranındaki bir azalmayla 21 milyon 584 bin dolara düştü.

ÇELİK SEKTÖRÜNDE KIPIRDANMA

Samsun'da sektörel açıdan değerlendirildiğinde nisan ayında ve yılın ilk 4 ayında en fazla sıçramayı yapan sektör 'çelik' sektörü oldu. Geçen yıl nisan ayında 1 milyon 993 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren çelik sektörü bu yıl nisan ayında ise 2 milyon 835 bin dolar ile yüzde 42.24'lük bir artışla nisan ayını kapattı. Bu sektörün 2017 yılının ilk 4 ayı itibariyle toplam ihracatı ise 31 milyon 616 bin dolara ulaştı. Geçen yıl çelik sektörü yılın ilk 4 ayında 5 milyon 448 bin dolarlık ihracat yapabilmişti. Buna göre çelik sektörünün ihracat artışı geçen yılki 4 aylık rakamlara göre yüzde 480.29'a ulaştı.

FINDIKTA ÜRETİCİ MAĞDUR AMA...

Fındık fiyatlarındaki düşüş nedeniyle üretecinin mağdur olduğu fındık sektöründe ise ihracatçı atağa geçti. Samsun'daki fındık ihracatçısı nisan ayında 2 milyon 187 bin dolarlık ihracat yaptı. Geçen yıl nisan ayında 803 bin dolar seviyesinde dışsatım yapabilen fındık sektörünün nisan ayı ihracat artışı yüzde 172.12 olarak belirlendi. 2017 yılının ilk 4 aylık verilerine göre ise Samsun'un toplam fındık ihracatı 8 milyon 910 bin dolar ile yüzde 61.45 oranında yükseldi. Geçen yılın ilk 4 ayında fındık sektörünün toplam ihracatı 5 milyon 519 bin dolar seviyesindeydi.

Gülsüm ATİK 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER