Samsun için yeni bir fırsat daha

Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan Samsun Lojistik Merkezi'nin yapımında en çok kaynağın sağlandığı, AB ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Rekabetçi Sektörler Programı'nın yeni dönemi başlıyor. Programın toplam bütçesi 405 milyon avro

Samsun için yeni bir fırsat daha

Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, ikinci döneminde toplamda 405 milyon avroluk programın tanıtım seminerinin Samsun ayağını gerçekleştirdi. Bakanlığın AB Mali Programları Dairesi Başkanı Murat Altun'un da katıldığı tanıtım seminerinde, yüzlerce KOBİ'nin yararlanabileceği imalat ve hizmet sektörüne yönelik altyapı ve teknoloji projelerinin hazırlanmasıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verildi.


İLK DÖNEMDE SAMSUN’DAN İKİ DEV PROJE


Samsun'da bir otelde düzenlenen Rekabetçi Sektörler Programı yeni dönem tanıtım semineri gerçekleştirdi. İlk döneminde Samsun Lojistik Merkez ve Samsun Uluslararası Akredite Metal Metroloji Kalibrasyon Laboratuvarı Projesi'ne verilerin destekle bilinen programda, 2016 yılı sonu 2017 yılı başında teklif çağrısı yapılarak, desteklenecek yeni projelerin seçimi başlayacak.


HEDEF İHRACAT VE KATMA DEĞERİN ARTIRILMASI


Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığı AB Mali Programları Dairesi Başkanı Murat Altun, daha önce 43 ilde sosyo ekonomik gelişmeye katkı sağlamak amacıyla sunulan projelere 565 milyon avro mali kaynak aktarıldığını hatırlattı. İkinci dönem programda, 565 milyon avroluk bir proje öngörüldüğünü ifade eden Altun, yeni dönemde gerçekleştirilecek projelerin ihracatın ve katma değerin artırılmasına, üniversite ile kamu ve sanayi işbirliğine, imalat sanayi arasında bu kurumlarla olan ilişkilerin güçlendirilmesine ve yaratıcı rekabetçiliğe kanalize edilmesine katkı sağlamasını hedeflediklerini kaydetti.


PROGRAMDAN KİMLER YARARLANACAK?


Ayrıca yenilikçi ürünlerin ticarileşmesine yönelik projelere de bu programla destek vermeyi amaçladıklarını anlatan Altun, yeni dönemde proje desteklerinden valilikler, belediyeler, il özel idareleri, kalkınma ajansları, üniversiteler, TOBB ve bağlı oda ve borsalar, sanayi ve teknoloji ile ilgili dernek ve vakıflar, ihracatçı birlikleri genel sekreterlikleri, organize sanayi bölgeleri ve teknoloji geliştirme bölgelerinin yararlanabileceğini ifade etti.


ÜST SINIR 30 MİLYON AVRO


2007-2013 arasındaki 7 yıllık bir dönemi kapsayan Rekabetçi Sektörler Programı'nın 2'nci döneminde üst sınırı 30 milyon avroya kadar olan projelerin desteklenmesi öngörülüyor. Daha büyük meblağlı proje teklifleri ise tıpkı Samsun Lojistik Merkezi Projesi’nde olduğu gibi, farklı b.ir değerlendirme içerisine alınacak. Proje ile ayrıca daha önce birinci programa verilen 100 milyon avroluk proje portföyü de yeniden değerlendirilerek, hangi projelere destek verileceğine de karar verilecek. 'Katıl, Rekabet, Büyü' sloganıyla gerçekleştirilecek projede altyapı yatırımlarından ziyade AR-GE ve inovatif endüstriyel ürün projelerinin desteklenmesi öngörülüyor.


BU PROGRAM NEDEN ÖNEMLİ?


Samsun’un en önemli projesi olan Lojistik Köy Projesi’nin 45 milyon avroluk bütçesi de bu programın ilk döneminde uzun emekler sonucunda elde edilmişti. Türkiye’nin lojistik merkezi olmayı hedefleyen Samsun’u, Orta Doğu, Orta Asya ve Kafkas ülkelerine açılan ithalat-ihracat kapısı haline getirecek Samsun Lojistik Köy Projesi, Samsun şehir merkezinin yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy ilçesinde Aşağıçinik bölgesinde yaklaşık 672 dönümlük alan üzerinde kurulacak. Samsun Lojistik Köy Projesi Yürütme Kurulu’nu oluşturan kurumların hisseleri Samsun Büyükşehir Belediyesi yüzde 40, Tekkeköy Belediyesi yüzde 10, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yüzde 25, Samsun Ticaret Borsası yüzde 15, Samsun Merkez Organize Sanayi Bölgesi yüzde 10, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı da doğal üye olarak belirlenmişti.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER