Samsun halkı saldırıyı kınadı

Samsun’da sağlık çalışanlarına şiddet vakaları artarak devam ediyor. Önceki gün yine bir sağlık çalışanına şiddet haberleri duyan Samsunlu vatandaşlar, uygulanan şiddeti topyekûn kınadılar.

Samsun halkı saldırıyı kınadı

Samsun'da silahlı saldırıda ağır yaralanan gencin arkadaşı, yaralıya müdahale eden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Ümit Halıcı'ya saldırarak hastanelik etmişti. Gözünden yaralanan ve kafa travması geçiren doktor tedavi altına alınmıştı. Basına yansıyan olay kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, Samsunlu vatandaşların tepkisi gecikmedi.

 

İŞTE SAMSUNLULARIN TEPKİSİ

 

AKİF YILDIRIM:

Samsun şehrinin kıymetini bilmeyen, bu şehrin hastanelerini, doktorlarını kendine hizmet olarak görmeyen bazı kafası çalışmayan insanlar var. Ben bir Samsunlu olarak, bu kadar güzel bir memleketten böyle haberler çıkmasına dayanamıyorum. Doktor varsa hasta için var. Doktorlar ve sağlık çalışanları olmasa bizi kim tedavi edecek, sağlık çalışanına saldırmaya akıl erdiremiyorum. Aklım mantığım almıyor. En ağır dille kınıyorum. Bu olayları Samsunla anılmasını sağlayanlar Samsun’un yüz karalarıdır.

 

ALİ ÇİLİNGİR:

Medyadan okudum, yine bir doktora saldırmışlar. Bu doktorların çektiği nedir ya! Bir insan doktora neden saldırır, kafayı yemiş olması lazım. Bu bir değil iki değil. Buna bir önlem alınmalı. Özellikle acil servislerin koruması artırılsın. Git gide Ortadoğu ülkesi oluyoruz, bilmiyorum farkında mısınız? Irak’ta Suriye’de olurdu böyle şeyler. Şimdi bırak Türkiye’nin bazı yerlerinde, özellikle Samsun’da çok oluyor. Bu doktorlar lütfen topluma tavır almasınlar. Meslekten soğumasınlar. Onlar bizim başımızın tacıdır. Biz doktorlarımızı sever ve koruruz.

 

BORA KARACA

Evet, bu söylediğiniz olayı gazetede okudum. Küfür ettim. Yahu doktora saldırmak nasıl kafanın, nasıl bir ruh halinin ürünüdür. Burada doktorun ne suçu var? Eskiden doktorlara çok büyük saygı sevgi vardı. Eskiden doktorlar daha aksiydi ama millet karşılarında hep kibar dururdu. Şimdiki doktorlar ne kadar anlayışlı. Söze kıymet veren, anlaşılabilen, konuşulabilen insanlar. Ne oluyor da doktor şiddet görüyor. Valla ben söyleyeyim size, yazın bunu, bu doktorlar bu millete çok yüz veriyorlar. Doktor olmasa bu millet kırılır. Doğuran da doktor, ölünce son müdahaleyi yapan da. Bu vicdansızlıktır. Kınıyorum.

HAKAN VERİM

Doktorlara ve sağlık çalışanlarına aklı başında bir insan şiddet uygular mı? Bunun için bu insanın kafayı yemiş olması lazım. Delikanlıysan polise, askere, savcıya vursana. Doktorun polisten ne farkı var. Hatta işi daha zor, daha hassas. Polisi koruyan kanun, doktoru da korumalı. Bir de işin Samsun boyutu var. İki yıldır Samsun’da bir doktor dövme furyası var. Bunları yapanları ömür boyu sağlık hizmetinden muaf edeceksin, o zaman görecekler. Bu sefer de insandır filan demeyecekler. İnsan olan doktora vurur, el kaldırır mı? Allah belalarını versin. Samsun’un adını karaladılar.

İSMAİL MERCAN

Sağlık sistemi zayıf kardeşim zayıf. Bu sistem doktora günde 200 hasta baktırıyor. Bir insan istediği kadar doktor olsun günde 200 hastaya nasıl bakar, ne kadar sağlıklı bakar. Doktorlara bile hasta bakma hedefi veriyorlarmış. Böyle bir şey olabilir mi? Doktor doktorluktan çıkar o zaman. Robot olur. Bir de bazı şahıslar doktorlara şiddete kalkınca adamlara yazık değil mi? Sadece doktorlara değil, hemşirelere, hastane çalışanlarına da yazık. Sistem en baştan ele alınmalı. Başka çaresi yok. Bu doktora el kaldıran her kimse kınıyorum. Bunlar insan olamazlar.

 

MUSTAFA SAMİ ACAR

Ben kalbimden rahatsız bir adamım. Bugün yaşıyorsam bunu o asil memleketin doktorlarına borçluyum. Biz doktorları kendimizi borçlu biliriz. Bunlar doktora el kaldırıyorlar. Ya doktora el kalkar mı? Bizim zamanımızda böyle şeyler olmazdı. Ne olduysa son 10 yıldır oluyor. Bu millet azdı artık. Toplum bayağı bozuldu artık. Bu saldırıları yapanlara çok ağır cezalar verilmesi lazım. İşin kötü tarafı bu doktorlar, sağlık çalışanları filan halka düşman olmasın, bunlar yüzünden. Bunları kınıyorum.

 

SERDAR GÜMÜŞ

Doktor kolay olunmaz. Adamlar ömür boyu okuyorlar. İnsan sevmeyen kimse doktor olamaz ki zaten. Bu saldırıların Samsun’dan çıkmasına lanet ediyorum artık. Bu güzelim şehri üç beş serseri mahvetti. Devlet buna önlem almalı. Hakime saldırınca cezası neyse doktora saldırınca cezası iki katı olmalı. Yoksa bu saldırıları çok duyarız.

 

SAMET AYDIN

Bu memleket çok şey gördü ama şu doktora saldırma işi de yeni türedi. Bu millete ne oluyor, rahat mı batıyor ki? Doktor dediğin kişi bu milletin yarasını sarandır, sağlık çalışanı dediğin kişi bu milletin ebesidir, anasıdır. İnsan anasını babasını döver mi? Bu insafsızlığı ancak sinir hastaları yapar. Böyle bir saldırı kabul edilemez. Bu saldırgana en ağır ceza verilmeli ki ibret olsun. Hatta hapse atılsın.

TURGAY BEYDOĞAN

Bu saldırılar neden Samsun’dan çıkıyor anlamış değilim. Bu Samsun’un itibarını yerle bir ediyor. Samsun birileri gidiyorsa bu sayede 10 geri geliyor. Nerde olay var hepsi Samsun’da. Hadi olayı bırakın. Doktora saldırmak nasıl bir iştir? Bu insanlar acil servislerde 24 saat çalışıyorlar. Gözleri şişmiş, ev yok yatak yok sabahlara kadar çalışıyorlar. Nasıl saldırırsın sen bu insana. Kardeşim bu olayların son bulmasını istiyorsa bu devlet sağlık çalışanına saldırana ağır cezalar versin. Başka yolu yok. Bu saldırıyı yürekten kınıyorum.

Serhat TÜRK

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER