Samsun estetikte marka şehir oluyor

   Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Milli Mücadelenin marka şehri Samsun’u estetikte de marka şehir haline getirmeye çalıştıklarını söyledi.  

Samsun estetikte marka şehir oluyor

   Gerçekleştirdiği alt ve üst yapı yatırımlarıyla Samsun’u geleceğe taşıyan Büyükşehir Belediyesi, hayat standardı yüksek şehirlerin en önemli özelliklerinden görsel kent estetiğinde de başlattığı mücadeleye devam ediyor. Son yıllarda önemli hizmetleri hayata geçirerek halkın ortak kullanımına sunan Büyükşehir Belediyesi, Samsun’u Karadeniz’in ilk panoramik kenti haline getiriyor.  
    Büyükşehir Belediyesi Estetik Kurul Kararları kapsamında hayat bulan projelere, Grafik Tasarım Şube Müdürlüğü’nde son şekli verilerek objeler, atölyelerde dizayn edilip Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından da şehre yansıtılıyor. Yapılan çok sayıda estetik çalışması ise şehre ayrı bir güzellik katıyor. 

   Yıkılan kaçak yapılardan boşalan alanlar halkın ortak kullanımı için park ve bahçe düzenlemeleri olarak dizayn edliyor. Bu kapsamda Buğday Pazarı’ndaki dükkânlardan boşalan alan, park haline getirilerek çiçeklendirildi ve oturma grupları konuldu. Kılıçdede mahallesi Mert Irmağı yanındaki orta alanda peyzaj düzenlemesi yapıldı.  Alana masa lambası, kitap, gözlük figürleri, Samsun yazısı ve ahşap oturma grupları yerleştirildi. Necatibey İlköğretim Okulu önüne yapılan park ve ahşap oturma grupları ise öğrenci ve velilerinin buluşma noktası oldu. Belediye kavşağı, rekreasyona tabi tutuldu, renkli saksılar ve ahşap oturaklar ile modernize edildi. 

     PASTEL RENKLER KULLANILIYOR

    Park, bahçe, meydan ve yol kenarlarındaki ortak kullanım alanlarındaki bankları ve otobüs duraklarını onarıp pastel renklerle boyayan Büyükşehir Belediyesi, çirkin görüntüye neden olan çöp kovalarını ise doğa ile bütünleşecek şekilde çim tellerle kapladı. Belediye kavşağı tramvay durağı yanındaki alana yerleştirilen sanatsal kelebek heykelleri ise estetikte ayrı bir farkındalık oluşturdu. Batıpark tramvay yolu duvarları renkli sanatsal balık şekilleri ve motiflerle süslenirken, üst geçitlerin ayakları ise çeşitli renklere boyanıyor.

            MODERN ÜSTGEÇİTLER YAPILDI

     Şehirlerin modernliğini hissettiren unsurlardan üst geçitlere büyük önem veren Büyükşehir Belediyesinin, yapımını tamamladığı 4 üst geçit de göz kamaştırıyor. Atakum Olimpik Yüzme Havuzu, Belediye Evleri Doğupark, Mavi Işıklar fizik ve Rehabilitasyon Merkezi ve Lovelet AVM önündeki asansörlü üst geçitler, yayaların işini kolaylaştırılırken aynı zamanda, beyaz ve renkli kuşaklı ve cam tüplü dizaynı ile kentin göz alıcı objelerinden oldu.

           KUŞ CENNETİ TANITILIYOR 

   Estetik çalışmaları kapsamında Dünya’nın en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Kuş Cenneti’ni tanıtmayı ihmal etmeyen Büyükşehir Belediyesi, Çarşamba Havaalanı - Sinop Yolu sınırı arasındaki orta refüj aydınlatma direklerine delta kuşlarının fotoğraflarını yerleştirdi. Kılıçdede Kavşağı’na kuş heykelleri koyan belediye, Cumhuriyet Meydanı’na bakan binalarının dış cephelerini, viyadük ayaklarını, otobüs duraklarının üzerlerini, yol kenarındaki duvarları, raylı sistem hattı güvenlik tellerini sanatsal kuş figürleriyle donattı. Ayrıca ‘Spor Kenti Samsun’a yakışır sporcu ve olimpiyat figürleri konuldu. 
                         ATATÜRK POSTER PANOLARI YENİLENDİ

    Milli mücadelenin sembol şehri olunması sebebiyle kentin birçok yerinde bulunan Atatürk ve eski Samsun fotoğraflarının sergilendiği panoları estetik tasarımlarla yenileyen Büyükşehir Belediyesi, pano kapamaları ve renkli saklı çiçeklendirmeleriyle dış cephe çirkinliklerini görsel şölene dönüştürdü. Afiş ve bilgilendirme panolarıyla yapılan hizmetleri tanıtan belediye, tramvay duraklarındaki  görevli bekleme kulübelerini ahşapla kaplayıp çiçeklendirerek estetiğe verdiği önemi ortaya koydu. 

ŞEHRE KADIN GÖZÜYLE BAKIYORUM

 Kent estetiği konusundaki çalışmaları yaparken şehre kadın gözüyle baktığını ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, “Milli Mücadelenin marka şehri Samsun’u estetikte de marka şehir haline getirmeye çalışıyoruz. Estetikte kadın bakış açısı çok farklı ve önemli. Samsun’u da güzel ve görselliği yüksek bir şehir haline getirirken kadın gözüyle bakarak, projelerimizi hayata geçirmeye çalışıyorum. Şuan şehrimizde çiçeklendirme,  ağaçlandırma, boyama, figürlerle ortak kullanım alanlarını zenginleştiremeye gayret ediyoruz. Boş bulduğumuz her yeri rengârenk boyuyoruz. Çirkinlikleri ortadan kaldırarak süslüyoruz. Bir kadın yönetici olarak da bundan büyük keyif alıyorum.“ ifadelerini kullandı.    

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2017, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER