Samsun Emniyeti Tedbiri Elden Bırakmıyor

PKK ve IŞİD terör örgütlerinin şehir merkezlerindeki yaptığı eylemler güvenlik güçlerini teyakkuza geçirdi. Güneydoğu bölgesinde eller tetikte bekleyen güvenlik güçleri özellikle metropollerde canlı bomba eylemlerine karşı alarma geçti. Samsun Emniyet Müdürlüğü ise tedbirlerini artırdı.

Samsun Emniyeti Tedbiri Elden Bırakmıyor

YAZI GÖNDERİLMİŞTİ

Geçtiğimiz yıl 10 Ekim günü Ankara’da İŞİD terör örgütünün düzenlediği saldırıda 102 kişi hayatını kaybetmişti. Bu saldırının ardından Emniyet, IŞİD içindeki muhbirinden aldığı bilgi ile tüm emniyet müdürlükleri uyardı. 28 Ekim 2015 tarihinde merkez ve ilçe teşkilatlarına “’gizli’ ibareli gönderilen yazıda ‘muhtemel eylem’ konulu işlenmiş ve IŞİD terör örgütü mensuplarınca Türkiye’de tepkisel eylemler düzenlenebileceğine dikkat çekilmişti.

IŞİD’NİN HÜCRE EVLERİ VAR

Türkiye’de 70 kadar ilde IŞİD terör örgütüne ait hücre evlerinin bulunduğu anlatılan yazıda IŞİD içinde görüşülen şahıs kategorisindeki kişi, bu bilgiyi “Suriye ülkesinde faaliyet gösteren IŞİD terör örgütünün yetkili bir isminden öğrendiğini” kaydetti. IŞİD terör örgütünün hücre evlerinin olduğu belirtilen şehirlerden birisinin de Samsun olduğu ifade edildi. İstanbul, İzmir’in yanı sıra Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki çok sayıda şehirde IŞİD hücre evi olduğu belirtilirken Karadeniz bölgesinde de Trabzon, Samsun, Amasya ve Ordu illerinde hücre örgütlenmelerinin bulunduğu ifade edildi.

ŞEHİRDE KUŞ UÇMUYOR

IŞİD ve PKK terör örgütünün eylemlerini artırması ile Samsun Emniyet Müdürlüğü özellikle şehir giriş ve çıkışlarını tutarak şüpheli gördükleri araçları aramaya başlamıştı. Şehir merkezinde de denetimlerini sıklaştıran Samsun Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri istihbarat çalışmalarında da titizlikle çalışmakta. Her gelen bilgiyi değerlendiren ekipler şehir merkezinde adeta kuş uçurmuyor. Karadeniz bölgesinde IŞİD ve PKK terör örgütlerinin hücre yapılanması içinde oldukları ve her an eylem yapabilecekleri kaydedilirken bölgede emniyet tedbirlerini artıran tek il yine Samsun oldu. İl Emniyet Müdürlüğü binasının etrafı beton bariyerlerle çevrilirken İlkadım İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlyasköy Polis Merkezinde de beton bariyerli önlemler alındı.

GÜMÜŞHANE’DE İMHA EDİLDİ

Karadeniz’de son olarak Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde bir vatandaşın parasını ve yiyeceklerini gasp eden teröristlere akşam saatlerinde operasyon düzenleyen güvenlik güçleri, Alacainek yaylası mevkiinde sıcak temas sağladı. Çatışmanın ardından sabahın ilk ışıklarında yapılan arazi taramasında teröristlere ait 6 depo ve sığınak tespit edilirken, buralar güvenlik güçleri tarafından imha edildi. Gümüşhane Valisi Okay Memiş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada geçtiğimiz ay Torul ilçesi Harmancık köyü yakınlarında 2 şehit verildiğini hatırlatarak, o olaydan sonra sürekli arama ve tarama faaliyetlerinin devam ettiğini vurguladı. Gümüşhane’de ele geçirilen sığınakların PKK terör örgütünün Karadeniz Bölgesine yerleşmek için kendine yer temini yapmaya başladığını göstergesi olduğu ifade edildi.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER