Samsun'daki OSB'leri elektrik çarptı!

Türkiye'de geçen ay başlatılan son kaynak tedarik tarifesi uygulaması sonrasında Samsun'daki 5 Organize Sanayi Bölgesi'nin elektrik faturaları nisan sonrasında yüzde 26 oranında arttı

Samsun'daki OSB'leri elektrik çarptı!

Türkiye’nin 99 büyük organize sanayi bölgesinde olduğu gibi Samsun'daki 5 Organize Sanayi Bölgesi'nde son kaynak tedarik tarifesi, elektrik faturalarının yüzde 26 artmasına neden oldu.

NİSAN SONRASI YÜZDE 26 ARTTI

Edinilen bilgiye göre; geçen ay başlayan son kaynak tedarik tarifesi uygulaması ile nisan öncesi ve nisan sonrası faturalarda yüzde 26 artış oldu. Faturalarda yaşanan bu artışla Samsun’da OSB dışında kalıp ulusal tarifeden elektrik alan firmalar, OSB’lere oranla yüzde 15 daha ucuza elektrik kullanır hale geldi. Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren sanayiciler, tüketime göre tarife uygulanmasını istiyorlar.

GEÇEN AY YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Öte yandan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, serbest tüketici niteliğine haiz olduğu halde elektrik enerjisini ikili anlaşmalar ile temin etmeyen tüketicilere elektrik enerjisi tedarikine ilişkin fiyat, hüküm ve şartları içeren ‘Son Kaynak Tarifesinin Düzenlenmesi Hakkında Tebliğ’i 20 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlamış ve 1 Nisan itibariyle de yürürlüğe koymuştu.

MERKEZ OSB DE ETKİLENDİ

Samsun'da halen Merkez OSB, Kavak OSB, Gıda OSB etkin olarak faaliyet gösteriyor. Bafra Karma ve Medikal OSB ile Havza Tarımsal Ürünler OSB ve Çarşamba OSB'de altyapı ve yatırım çalışmaları devam ediyor. Samsun'un en büyük organize sanayi bölgesi olan Samsun Merkez OSB'de toplam 111 sanayi parseli bulunuyor. Bu parsellerden 98'si üretim, 12’si inşaat ve biri proje aşamasında. Çeşitli ölçeklerdeki bu firmalarda yaklaşık 5 bin 152 kişi istihdam ediliyor.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER