Samsun'da vatandaşlara aşure dağıtıldı

Samsun'un İlkadım ilçesince Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure dağıtıldı.

Samsun'da vatandaşlara aşure dağıtıldı

Tarihi Yalı Camisi önünde düzenlenen programda, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok ve Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen tarafından vatandaşlara aşure dağıtımı yapıldı. 

Tok, burada yaptığı konuşmada, Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Kerbela olayından milletçe ve tüm İslam alemi olarak bu acı vakadan ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

Muharrem ayının ilahi bereket ve feyzin, ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir ay olduğunu söyleyen Tok, şunları kaydetti.

"Aşure Günü’nün ruhunda kardeşliğin, birliğin, sevginin, anlayışın ve hoşgörünün anlamı saklıdır. Kalbinde iman taşıyan her mümin kardeşimizi bir hüzün ve bir keder kaplar. Sevgili Peygamberimizin 'Benim dünyadaki çiçeğim, reyhanım' dediği, 'cennet gençlerinin efendisi' olarak ifade ettiği Hz. Ali ve Hz. Fatıma’nın ciğerparesi, Hz. Hüseyin Efendimizin ve pek çoğu ehl-i beytten olan 70 kişinin Kerbela çölünde şehadete ulaştıkları tarihtir. Yürekleri yakan bu acı, dünyanın neresinde olursa olsun, mezhebi, meşrebi, kültürü, coğrafyası ne olursa olsun, Resul-ü Ekrem’e, ashabına ve ehl-i beyt-i Mustafa’ya muhabbet besleyen her müminin ortak acısıdır." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER