Samsun'da tarihi ve yönetmeliği hiçe sayan reklam!

Samsun’da özel bir eğitim kurumunca, koruma altındaki tarihi binanın duvarlarına ve çevresindeki korumalıklara, yönetmeliğe aykırı olmasına rağmen tanıtım ve başarı skalası içeren reklam tabelaları asıldı. Yönetmelik ‘Yasak’ diyor

Samsun'da tarihi ve yönetmeliği hiçe sayan reklam!

Samsun'un İlkadım İlçesi 19 Mayıs Mahallesi Osmaniye Caddesi üzerinde (Milka Pastanesi karşısı) yer alan, 20'yi aşkın hissedarı olan eski adıyla “Keresteci Sait Efendi’nin evi” olarak bilinen ve Samsun Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından koruma altına alınan 1900’de yapıldığı bilinen tarihi tescilli yapıya, özel bir eğitim kurumunun adının yer aldığı tanıtım tabelaları asıldı. Reklam İlan ve Tanıtım Yönetmeliği hiçe sayılarak asılan tabelalar, tescilli yapının tarihi görüntüsünün bozulmasına neden oldu.

REKLAM İLAN VE TANITIM YÖNETMELİĞİ HİÇE SAYILDI

Tarihi binanın görüntüsünü kirleten reklam tabelası asma olayı ile; Samsun Büyükşehir Belediyesi Reklam İlan ve Tanıtım Yönetmeliği'nin 2. Bölümü'nün 7. Madde'sinin Sabit Reklam Asma Elemanları Uygulama Esasları'nda yer alan "Düzenlenmiş yeşil alanların içine, tarihi eser ve tescilli yapıların, İbadethanelerin, heykel ve sanat eserlerinin, Konsolosluklar, Emniyet Müdürlükleri, Valilik ve Kaymakamlıklar, Askeri Alanlar, Milli İstihbarat Teşkilatına ait binaların, Okullar ve Kültür-Sanat işlevli yapıların v.b. önüne gelmeyecek ve bunları kapatmayacak biçimde yerleştirilir" ibareleri hiçe sayılmış oldu.

KORUMA BÖLGE KURULU ‘UYGUN DEĞİL’ DİYOR

Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan edindiğimiz bilgilere göre; “Tescilli yapılara, bu gibi afişlerin asılmasının uygun olmadığı. Ancak bu gibi durumların fiziki müdahale olarak yayılmadığı. Yasaların, fiziki müdahale ile ilgili karar yetkisini Bölge Koruma Kurulu'na devrettiği. Söz konusu durumun Bölge Kurulu'na alınana kadar tabelalar tescilli binanın kaldırılması gerektiği. Ve ilgili Belediyelerin bu gibi durumlara müdahale etmesi gerektiği” belirtildi. Öte yandan, Samsun Koruma İmar Planı’nda, tescilli yapılara asılan ilan ve afişlerin boyutlarının 80-160 santimetre arasında olması gerektiğinin altı çizildi.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER