Samsun'da tarihi ayıp!

15. yüzyıl ve 16. yüzyıl arasında inşa edildiği tahmin edilen ve hakkında vakıf kaydı bulunmayan Samsun’un Kavak ilçesi Tatarmuslu Mahallesi (Köyü) Cami, bakımsızlıkla mücadele ediyor

Samsun'da tarihi ayıp!

Yer aldığı köyün haricinde çevre köylerin de sakinlerinin katılarak, genellikle cuma namazlarını toplu halde kılmaları geleneği ile kurulan Samsun’un ahşap cuma camilerinden birçoğu günümüze ulaşamadı. Mevcut camilerden bazıları restore edilerek tarih ve turizme kazandırılırken, bazıları ise bakımsızlık nedeniyle yok olmaya karşı direniyor. Bu camilerden biri de Samsun’un Kavak ilçesi Tatarmuslu Mahallesi (Köyü) Cami.

UZATILACAK RESTORE ELİNİ BEKLİYOR

Cami içerisindeki ahşap zemin ve giriş bölümündeki basamakların yanı sıra buraları çevreleyen ahşap parmaklıkları da tahrip oldu. Çatısı da ciddi anlamda hasar gören tarihi caminin kiremitleri döküldü. Doğal nedenlerle fiziki olarak eğim de gösteren cami, şimdilerde kendisine uzatılacak restore elini bekliyor.

İLÇENİN EN ÖNEMLİ AHŞAP CAMİLERİNDEN

Gazete Gerçek olarak, siz okurlarımız için tarihi kaynaklarımızdan derlediğimiz bilgilere göre; dönemin mimari süslemeleri ve yapı itibarları göz önüne alınarak bakıldığında, 15.-16. yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Tatarmuslu Cami, Kavak’ın en önemli ahşap camilerinden biri olma özelliğini taşıyor. Tarih noktasında bilgileri sınırlı olan caminin tüm gelirlerinin, cami cemaatince karşılandığı biliniyor.

DİĞER CAMİLERE DE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Tatarmuslu Cami, hakkında vakıf kaydı olduğu düşünülüyor ancak bu konuda herhangi bir kayda ulaşılmadı. Cami, bu kayıtsız örneklerden biri olma niteliğini de taşıyor. O dönemin beylikleri ve Osmanlı dönemi mimarisinin özelliklerini taşıyan camilerden biri olan Tatarmuslu Cami, kendisinden sonra inşa edilmiş aynı nitelikteki diğer camilerin de öncüsü durumunda.

ARAŞTIRMA: Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER