Samsun'da şehircilik atağı

AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Samsun’a son 15 yılda 301,90 milyon liralık çevre ve şehircilik yatırımı yaptık” dedi

Samsun'da şehircilik atağı

AK Parti’nin Samsun’da yaptığı yatırımlar hakkında bilgi veren Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Halkımızın hayat kalitesini sağlıklı ve planlı bir biçimde yükseltmeyi ve çevresel şartlar konusunda refahı en üst seviyeye taşımayı hedefledik. Ülkemizi geliştirmek ve güzelleştirmek için son 15 yılda önemli faaliyet ve düzenlemelere imza attık. İktidara geldiğimizde sadece üç adet olan atık su arıtma tesisini bugün 17’ye çıkardık. 2003’te Samsun’da düzenli depolama tesisi yok iken bugün iki adet katı atık düzenli depolama tesisi ile çöplerimiz düzenli depolanıyor. 2003-2017 yılları arasında çevre kirliliğinin önlenmesi için 15 Milyon TL belediyelerimize destek sağladık. Hava kalitemizin daha da iyileştirilmesi için 4,5 milyon TL proje bedelli ‘Samsun Temiz Hava Merkezi’ni hizmete açtık. Canik ve İlkadım ilçelerinde üç alanı ‘Riskli Alan’ ilan ettik. Buralarda tamamı kira yardımı olmak üzere 32,5 milyon TL destek sağladık” diye konuştu.

TARIMSAL DESTEKLER DOKUZ KAT ARTTI

Samsun’a verilen tarımsal destek ödemelerinin 15 yılda dokuz kat artırdığını da ifade eden Karaaslan, “Havza bazlı üretime dayalı destekleme modeline geçtik. 941 tarım havzasını belirledik. Her havzada en uygun ve en iyi yetişen ürünleri tespit ettik. Stratejik ve arz açığı olan 21 ürünü havza bazında destekliyoruz. Buğday ve yem bitkileri her havzada destekleniyor. Mazot maliyetinin yüzde 50’si destek olarak üreticilerimize ödeniyor. Milli Tarım Projesi ile Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında havzasında desteklenen ürünleri yetiştiren çiftçilerimizin gübre maliyetinin yüzde 40’ını karşılıyoruz” dedi.

HAYVANCILIKTA BÜYÜME HIZ KAZANIYOR

Hayvancılıkta Samsun’a 400 milyonluk destek sağlandığını dile getiren Karaaslan, “Büyükbaştan küçükbaşa, besiden süte, yemden arıcılığa kadar birçok alanı destek kapsamına aldık. Son 15 yılda Samsun’da hayvancılık desteğini 39 kat artırdık. Bu dönemde Samsun’a toplam 400 milyon TL hayvancılık desteği verdik. Samsun’da Hayvancılık Yatırımlarını Destekliyoruz. Yeni yapılacak veya modernize edilecek ahır ve ağılların inşaatına yüzde 50 hibe sağlıyoruz. Küçükbaşta 100-200 baş, büyükbaşta 10-50 baş anaçlık işletmeler destekleniyor. Ayrıca, yüksek verimli erkek damızlık alımında (boğa, koç, teke) yüzde 80 hibe veriyoruz. En az 500 baş kapasiteli damızlık gebe düve ve damızlık koç-teke üretim merkezleri kuruyoruz. İnşaat yatırımlarına, alet-ekipman buzağı ve damızlık hayvan alımına yüzde 50 hibe veriyoruz. Et sığırcılığına uygun 200 başa kadar düve alımına yüzde 30 hibe veriyoruz. Programı aşıları yapılmış 4 aylık her buzağı için 750 TL destek veriyoruz. En az 150 baş kapasiteli Damızlık Manda Üretim Merkezleri kuruluyor. Ahır yapımına, alet-ekipman alımına ve manda düvesi alımına yüzde 50 hibe veriyoruz” diye konuştu

KIRSAL KALKINMA HAMLESİNİ BAŞLATTIK

Kırsal kalkınma hibeleri ile şehrin birçok yeni işletmeye kavuştuğunu vurgulayan Karaaslan, “Samsun’a son 11 yılda 54,3 milyon TL hibe desteği verdik. Bu hibelerle 141 yeni tarımsal sanayi tesisi kuruldu, bin 122 kişiye istihdam sağlandı. Ayrıca, 26 damla ve yağmurlama sulama tesisinin kurulumu desteklendi. IPARD ile Samsun’da; toplam yatırım tutarı 225,5 milyon TL olan 741 adet projeye 107 milyon TL hibe sağladık. Bin 688 kişiye yeni istihdam oluşturduk. Gençlere 30 bin TL hibe desteği 2016 yılında uygulamaya geçti. Samsun’da 2016-2017 yıllarında 491 genç girişimciye 14,7 milyon TL hibe sağladık” dedi.

KÜLTÜR VARLIKLARINI GELECEĞE TAŞIYORUZ

Son 15 yılda Samsun’da kültür ve turizme 29,90 milyon Lira yatırım yapıldığını hatırlatan AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Son 15 yılda Samsun ilindeki kültür varlıklarının proje, bakım, onarımları ile müze teşhir-tanzim ve yapım işlerinin yanı sıra ören yeri çevre düzenleme işleri için yaklaşık 6,6 milyon TL ödenek ayırdık. İlimizde bulunan bir adet Bakanlar Kurulu Kararlı Türk, bir adet Bakanlar Kurulu Kararlı yabancı kazı olmak üzere toplam iki kazı çalışması için 2002-2017 yılları arasında 1,1 milyon TL ödenek aktardık. Son 15 yılda 51 özel tiyatroya bir milyon 163 bin TL yardım yaptık” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER