Samsun'da pideye kadın eli değdi

''Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor'' projesi çerçevesinde açılan pidecilik kursunda eğitim alan 3 kadın belgelerini aldı. Onlar Samsun'un ilk kadın pide ustaları oldu.

Samsun'da pideye kadın eli değdi

Kısa adı MEMGE olan ''Mesleki Eğitim Mutfağımdan Geçiyor'' projesi Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Odası tarafınca hazırlandı.  2016 yılında açılan kurs 78 mezun verdi. Geçen yıl ise söz konusu proje çerçevesinde kurslara 63 kişi katıldı. Pidecilik kursun 20 kadın pide ustası olabilmek için başvurdu. Esmer Kızılkaya, Meryem İşler ve Büşra Özkan, eğitimlerini tamamlayarak belgelerini almaya hak kazandılar.

Lise mezunu olan ve Açık Öğretim Fakültesi'nde ön lisans eğitimini sürdüren Meryem İşler (28), "Daha sonrasında ileriye dönük bir şeyler yapmak için bu kursa katılmak istedim. Pidecilik kursunu duyduğumda ilk etapta bir tereddüdüm oldu. Nasıl olur yapabilir. miyiz diye düşündüm ama sonra bunu yapabileceğimize inandık ve kursa katılıp ilerledik. İlk başta zorlandık ancak daha sonra kurs bize çok şey kattı ve bu işi belli bir noktaya kadar getirip pide yapımını öğrendik. Bunun sonucunda da bir iş yerinde çalışmaya yada bir iş yeri açmayı umut ediyoruz."dedi.

Ev kadını olan, 1 çocuk annesi Esmer Kızılkaya (35),  "Hepimizde özgüven ve mutluluk var. Hem bir yerde çalışabiliriz hem de bir mekan açabiliriz. Bu kurs bize hayallerimize ulaşmada basamak sağladı. Ailem bu konuda bana hep destek verdi. Yapabileceğime inandı ve güvendi. Şu anda kendime büyük güvenim var. Samsun'da kurs sonunda belge alan ilk kadın pide ustalarından biri oldum. Çok gururluyum" diye konuştu. 

Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Odası Başkanı İsmail Balcı, "İlk dönem 78 ikinci dönem 63 mezun verdik. Şimdi 3'üncü dönem kurslarımız başladı. Kursumuza yoğun bir talep var. Geçen yıl düzenlediğimiz pidecilik kursunda 3 tane bayan kursiyerimiz vardı. Onlar mezun olup belgelerini de alarak pide ustası oldular. Bayanlar pide işinde en az erkekler kadar iddialı olabilirler. Yeter ki onlara bu fırsatı verin. 3 bayan kursiyere bu fırsatı verdik şu anda pidecilik kursu için 20 bayan kursiyer müracaatımız var. Sınıfta alacağımız en fazla sayı 15 tüm bayan kursiyerleri alsak yine de talebe karşılık verememiş oluyoruz. Samsun'da yaklaşık binin üzerinde pide fırını var. Her an Samsun'da bin pide ustası çalışır vaziyete. Eksikler oluyor, pidecilik sektöründe erkek usta olamayabilir ancak bayanlarımız bu eksikliği gidecektir. Bu kurs şunu sağlayacaktır bir iki yıl sonra Samsun'da bayan pideci esnafımızı da göreceğiz işletmelerde bayan pidecilerimizi de göreceğiz."dedi.

Kaynak: DHA
 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2018, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER