Samsun'da, olası bir depremde bilanço ne olacak

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda (KAF) yüzde 90 olasılıkla 6.6. büyüklüğünde deprem beklendiği ve bu depremin Samsun’da 13 bin 375 binada hasar yaratacağı bildirildi

Samsun'da, olası bir depremde bilanço ne olacak

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Azer Arastunoğlu Kasımzade, KAF hattı üzerinde yüzde 90 olasılıkla 6.6 büyüklüğünde bir deprem beklendiğini ve bu deprem gerçekleştiğinde Samsun’da13 bin 375 binanın hasar görebileceğini söyledi. Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı Mimarlar Odası Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İshak Memişoğlu ise “Bu iş kadere bırakılabilecek bir durum değildir” diyerek yerel yönetimlerin ve merkezi hükümetin acilen önlem alması gerektiğini söyledi.

SAMSUN’UN YÜZDE 65’İ BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGESİ

Beklenen büyük depremi sorduğumuz Prof. Dr. Azer Kasımzade, “Samsun ilinin yüzde 65’i birinci derece, yüzde 15’i ikinci derece, yüzde 20’si üçüncü derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Karadeniz Bölgesi'ni kuzeyden ve güneyden kuşatan deniz içinde sahilden yaklaşık 10 km mesafede kıyıya paralel Karadeniz Fayı (son yıllarda, 1968 Amasra-Bartın açıkları 6.6 büyüklük; aralık 2012 Batum açıkları 5.4 büyüklük, aralık 2015 İstanbul kuzeyi 4.5 büyüklük; temmuz 2016 Sinop açıkları 4.3 büyüklük) ve sahilden karaya taraf yaklaşık 100 km mesafede Kuzey Anadolu Faylarını (Niksar-Erbaa aralık 1942 7.1 büyüklük, Tosya-Ladik kasım 1943 büyüklük 7.4) birlikte dikkate alan uluslararası deprem tehlike haritalarına göre önümüzdeki 50 yıl içerisinde Karadeniz Bölgesi'nde oluşabilecek en büyük depremin yüzde 90 olasılıkla 6.6 büyüklüğünde olabileceği ve bu depremden daha büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 10 olduğu tahmin edilmektedir” bilgisini verdi.

‘13 BİN 375 BİNA HASAR GÖRECEK’

Olası deprem sonrası yaşanacak hasarları değerlendiren Kasımzade, “Samsun ili güneyinde KAF hattı üzerinde 7.6 büyüklükte olası bir senaryo depreminde 13 bin 375 bina, Samsun ili kuzeyinde denizde 6.6 büyüklükte olası bir senaryo depreminde ise bin 744 bina hasar göreceği tahmin edilmektedir. Samsun’un bir bölümü 2. ve bir diğer bölümü 3. derece deprem bölgesine alındı. Bu durumlar bilimsel veriler neticesinde ortaya çıkıyor. Buna karşı da bizlerin bir eylem planı ile önlem almamız gerekiyor. Geçmişte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Samsun’u bu deprem bölgelerine almakla, statik değerlendirmelerini daha üst düzeye çıkartmış oldu. Fakat bundan önce Samsun’da yapılan yapılar var. Ve çok önemli bir karar alınarak; binalarda hazır beton zorunluluğu getirildi. Bir takım betoniyerlerce elle hazırlanıyordu, dolayısıyla betonun mukavemeti burada tamamen kişiye kalmıştı. ancak alınan karar ile bu durum ortadan kalkarak betonun kalitesine standart getirilmiş oldu. Ve kontrolleri yapı denetim şirketlerince yapılmaya başlandı. Bunlar sevindirici ve olması gereken adımlardı” diye konuştu.

‘BU İŞ KESİNLİKLE KADERE BIRAKILAMAZ’

Eski binalarla alakalı yapılması gerekenlere değinen Başkan İshak Memişoğlu, “Eski binalarla ilgili mutlaka testler yapılması gerekiyor. Bakanlığın düzenlemesinde önce yapılmış olan yapıların kesinlikle risk altında olduğunu düşünüyoruz. O nedenle de eski yapıların statik değerlendirmelerinin yapılması şarttır. Ülkede devlet eliyle yapılması ya da vatandaşı buna zorunlu kılmak gerekmektedir. Statik Yeterlilik Raporu alındıktan sonra ise eğer yapılar bu manada yeterli değilse; güçlendirme veya yeniden yapım çalışmasına gidilmesi yönüne gidilmesi gerekiyor. Yani bilim ve fen bunu gerektiriyor. Durumu kadere bırakırsak, doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu iş kadere bırakılabilecek bir durum değildir” şeklinde konuştu.

‘DEPREMLER İNSANLARA YARIYOR’

“Klasiktir ancak deprem değil, ihmal öldürüyor” diyen İshak Memişoğlu, “Dünyanın en büyük deprem bölgesi Japonya ancak istatistiklere bakıldığında burada bizim kayıplarımızın yüzde 1’i kadar kayıp verilmiyor. Orada depremle yaşamayı öğrenmişler. Bizim de bunu yapmamız lazım. Biz, olduktan bir ay sonra depremi unutuyoruz. Onun yaralarını ve bize açtığı tahribatlarını unutuyoruz. Maalesef depremin sonucundan nemalanan insanlar oluyor. Yeni binalar yapılıyor, yeni imar alanları açılıyor, yeni rantlar oluşuyor yani kısacası deprem bir takım insanlara yarıyor. Dolayısıyla buna da mutlaka önlem alınması gerekiyor. Söz konusu deprem senaryosundaki rakamlar çok ciddi ve olası rakamlardır. Bu rakamları insan nüfusu ile çarptığınızda çok ciddi bir durum ortaya çıkıyor. Mutlaka buna dair hem yerel yönetimlerin hem de merkezi hükümetin önlemler alması gerekiyor. Doğrusu da budur. Keyfiyete bırakılabilecek durum değildir. Mutlaka hazırlıklı olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 08:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER