Samsun'da kaç işyeri, kaç emekli maaşı alan, kaç sigortalı çalışan var?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Samsun İl Müdürü Ünal Kaya, kayıtdışı istihdamla ilgili yürüttükleri çalışmaların olumlu sonuçlar verdiğini açıkladı. Rakamları gazetemize açıklayan Ünal Kaya, Samsun’da toplam 305 bin 929 kişinin 4A, 4B ve 4C kapsamında sigortalı çalıştığını açıkladı

Samsun'da kaç işyeri, kaç emekli maaşı alan, kaç sigortalı çalışan var?

Gazetemize kayıtdışı istihdamla ilgili çalışmaları anlatan SGK İl Müdürü ünal Kaya, kayıtdışı istihdamı artırıcı olarak yürüttükleri faaliyetlerin tümünü olumlu sonuçlar verdiğini söyledi. Kaya, gazetemize; Samsun’daki işletme, sigortalı işçi ve emekli maaşı alanların rakamlarını açıkladı. Gazetemize kayıtdışı istihdamla ilgili çalışmaları anlatan SGK İl Müdürü Ünal Kaya, “Kayıtdışı istihdamı önlemek amacıyla; ilkokullarda ve ortaokullarımızda bilgilendirme ve de bilinçlendirme çalışmaları yürütmekteyiz. Kayıtdışı istihdam noktasında farkındalık oluşturmak için çizgifilmler ve hikaye kitapları dağıtım ve eğitim faaliyetleri düzenledik. Liselere yönelik olarak da; genel anlamda seminerler verdik. Meslek liseleri öğrencilerimizi, rol model kişilerle buluşturduk. Üniversitelerimizde Sosyal Güvenlikle ilgili, istihdamla alakalı, okuldan mezun olduktan sonra yapılacak iş ve işlemlerle alakalı olarak bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduk. Samsun Ticaret ve Sanayi Odası, Samsun Ticaret Borası, Samsun Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ziraat Odaları, muhtarlarımız ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarımızda, istihdam artırıcı bilgilendirme faaliyetlerinde bulunduk. Ayrıca 2017 yılı içerisinde Sosyal Güvenlik Denetmenlerimizi ve diğer kurum personellerimizi yaklaşık 4 bin 500 işveren ziyareti yaparak, istihdama yönelik teşviklerimizi ve bu tür faaliyetlerimizi aktardık. OKA, KOSGEB, TDK, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve İŞKUR ortak olarak, kayıtdışı istihdamı önleyici ve kayıtlı istihdamı artırıcı proje ve çalışmalara imza attık. Çalışmalarımızın sonucuna baktığımızda, olumlu sonuçlar aldığımızı görüyoruz. Bu durum da bizleri, onure etmektedir” diye konuştu.

İŞYERİ, SİGORTALI İŞÇİ VE EMEKLİ MAAŞI ALAN KİŞİ SAYISINI AÇIKLADI

Ünal Kaya, istatiksel rakamlara yer verdi. Ünal Kaya, “Faaliyetlerimiz rutin bir şekilde devam ediyor. Samsun’da 24 bin 628 aktif iş yerimiz bulunmakta. 4A kapsamında çalışan sayımız 197 bin 105, 4B kapsamında çalışan sayımız 53 bin 315, 4C kapsamında çalışan sayımız 55 bin 509 kişi ve Samsun’da toplam 305 bin 929 kişi 4A, 4B ve 4C kapsamında çalışmakta. Samsun’da toplam 235 bin 298 kişi de 4A, 4B ve 4C kapsamında emekli aylığı ödenmektedir” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER