Samsun'da ihracatçı  'mayıs'a kilitlendi

Rusya'nın tarım ürünlerine yönelik yasaklarıyla ilgili görüşmelerden mayıs ayında 'nihai karar' zirvesi kararı çıktı. İlişkilerin yumuşamaya başlaması, Samsun'daki ihracatçıları da sevindirdi .

Samsun'da ihracatçı  'mayıs'a kilitlendi

Rusya'nın uyguladığı ekonomik tedbirleri ve ticari ilişkileri görüşmek üzere, aralarında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de bulunduğu heyetin Moskova'da Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich ile yaptıkları görüşmeden nihai görüşmelerin mayıs ayında yapılması kararı çıktı. Rusya'nın birçok tarım ürününe uyguladığı yasaklar nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Samsun'daki ihracatçıların gözü de mayıs ayında yapılacak nihai görüşmelerden çıkacak kararlara çevrildi.
YASAKLAR KALDIRILACAK MI?
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığındaki heyet pazartesi günü Rusya tarafından uygulanan ekonomik tedbirlerin kaldırılmasını ele almak üzere Moskova'ya gitmişti. Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich ile görüşen heyet, yaş meyve ve sebze ithalatına uygulanan yasakların kaldırılmasını görüştü. Ayrıca müteahhitlik başta olmak üzere sektör faaliyet yasakları ile Türk işçi çalıştırılmasına yönelik yasağın kaldırılması, vize uygulamalarında eskiye dönüşün sağlanması, karayolu ulaştırmasındaki kısıtların kaldırılması talepleri de iletildi.
NİHAİ GÖRÜŞMELER MAYISTA
Görüşmeler sonrasında gelecek hafta Rusya'dan bir teknik heyetin Türkiye'ye gelmesi ve 6-7 Mayıs'ta Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkovich'in de katılımıyla nihai müzakerelerin yapılması kararı alındı. Bilindiği gibi Türk-Rus ilişkilerindeki iyileşmeye rağmen Türk domatesine yönelik ambargo kaldırılmamıştı. Buna karşılık Türkiye’de ‘Rus buğdayı’ kozunu gündeme taşımıştı. Rus buğdayının Türkiye’ye girişi zorlaştırılırken, Tarım Bakanı Faruk Çelik domates yasağının hukuki olmadığını açıklamıştı.
İHRACATÇININ GÖZÜ BU TOPLANTILARDA
Yaşanan gelişmeler bir süredir Türkiye ile Rusya arasındaki uçak krizi aşılmasına rağmen, Rusya’nın, Türkiye’den aldığı 21 üründen 13’üne koyduğu yasağın devam etmesi sebze ve meyve ihracatçılarını zor duruma düşürmüştü.  Bu ülkeye Samsun Limanı’ndan en fazla ihracatı gerçekleştiren firmalardan Kalyoncu Grup Samsun Bölge Müdürü Ahmet Yılmaz, "Ekimden bu yana Rusya'ya sadece narenciye ürünleri gönderebildik. Onlarda da sezon bitti. 22 gemi Samsun Limanı'nda yatıyor" diye tepki göstermişti.
Gülsüm ATİK 


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER