Samsun'da fındıkta yaygın küllenme

Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, fındık alanlarında yapılan saha kontrollerinde “külleme” hastalığı belirtilerine yaygın olarak rastlanıldığını açıkladılar. 

Samsun'da fındıkta yaygın küllenme

Son zamanlarda gündeme gelen fındıkta küllenme hastalığına karşı çiftçileri bilinçlendirmek için basın açıklaması yayımlayan Samsun Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, fındık üreticilerinin dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgiler verdi. Samsun’da küllenme hastalığına yaygın bir şekilde rastlandığını belirten yetkililer, çiftçileri küllenme hastalığı ile mücadeleye çağırdı.
Açıklamada, “Fındık alanlarında son yıllarda yaygın olarak görülen külleme hastalığı ile zamanında mücadele edilmediğinde verim ve kalite kayıpları meydana gelebiliyor. Fındık bitkisinin önemli hastalıklarından biri olan külleme hastalığı, bir fungus olup, kışı yere dökülen yapraklarda ve hastalıklı bitki artıklarında geçirir. Hastalık ilkbaharda gelişmekte olan yaprak ve sürgünler üzerinde belirtilerini gösterir. Hastalık rüzgarla taşınarak bitkiden bitkiye yayılır. Külleme hastalığında, yapraklardaki belirtiler, yaprağın her iki yüzeyinde de oluşabilir. Hastalık etmeninin, yaprakların alt kısımlarında gelişmesi ile ilk başlarda üst kısımlarda renk açılmaları ve sarımsı lekeler halinde belirtileri görülür. Daha sonra ilerleyen zamanlarda yapraklar giderek kahverengileşmeye, gevrekleşmeye, kıvrılmaya başlar ve vaktinden önce dökülürler. Genç sürgünlerde ve yapraklarda yüzeyde ilk önce un serpilmiş gibi bir görüntü oluşmakta ilerleyen dönemlerde renkte matlaşma ve kahverengileşme meydana gelmektedir. Özellikle erken dönemde hastalığa yakalanan çotanaklarda kurumalar gözlenmektedir” denildi. 
Fındıkta külleme hastalığına karşı kültürel ve kimyasal mücadele yöntemleri hakkında yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kültürel mücadelede; bulaşma kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıkları toplanmalı, bulaşık dip sürgünleri kesilmeli ve imha edilmelidir. Bahçede nemi azaltmak, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesine önem verilmelidir. Kimyasal mücadelede külleme hastalığı fındık bahçelerinde hava sıcaklıklarına bağlı olarak, Nisan ayı ortalarından itibaren görülmeye başlar ve belirtiler görülür görülmez ilaçlamaya başlanır. Daha önceki yıllarda bahçede hastalık görülmüş ise belirtiler görülmeden de, çotanak bağlama döneminde, ilaçlama yapılır. Hastalığın şiddeti, iklim koşulları ve ilacın etki süresi dikkate alınarak ikinci ve diğer ilaçlamalara hasada kadar devam edilir. İlaçlamalarda halihazırda bakanlığımızca geçici tavsiyesi olan bitki koruma ürünlerinden herhangi biri (Fluopyram 200 g/l+Tebuconazole 200 g/l SC aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 25 ml, Triadimenol yüzde 50 EW aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 100 ml ve Kükürt 800 g/l SC aktif maddeli BKÜ 100 litre suya 400 ml) kullanılmalıdır. İlaçlamalarda sırt pülverizatörü, mekanik, motorlu veya hidrolik bahçe pülverizatörü kullanılmalıdır. İlaç etiket bilgilerine dikkat edilmeli, ürüne tavsiyesi olan bitki koruma ürünü ile zamanında ve uygun doz ile tüm bitki yüzeyini kaplayacak şekilde uygulamalar gerçekleştirilmelidir. İlimiz fındık alanlarında yapılan saha kontrollerinde külleme hastalığı belirtilerine yaygın olarak rastlanmıştır. Fındık üreticilerimizin Külleme hastalığına bağlı ürün ve kalite kaybı yaşamamaları için tavsiyesi bulunan ilaçlardan biri ile vakit geçirmeden ilaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir. İlaçlı mücadelenin fındık bahçelerinde iyi bir kaplama sağlayacak şekilde yapılmasına dikkat edilmeli, yağmurlu ve mevsim için anormal sayılabilecek çok sıcak günlerde ve güneşli günlerde öğle saatlerinde ilaçlama yapmaktan kaçınılmalıdır. İlaçlama esnasında tüm koruyucu önlemler alınmalı, koruyucu maske gözlük ve eldiven mutlaka kullanılmalıdır. Fındık üreticilerimizin Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl ve İlçe Müdürlüklerimize başvurmak suretiyle ayrıntılı bilgi almaları faydalarına olacaktır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER