Samsun'da elektrik isyanı

Samsun'da dün Toybelen Mahallesi başta olmak üzere İlkadım ilçesinde yaşanan elektrik kesintileri, aşırı sıcak ve nem yüzünden bunalan Samsunluları daha da isyan ettirdi.

Samsun'da elektrik isyanı

Samsun'da dün üst üste yaşanan elektrik kesintisi vatandaşı isyan ettirdi. İlkadım ilçesindeki tüm bölgelerde ardı ardına yaşanan elektrik kesintisinin İlkadım'daki ana dağıtım trafosunda yaşanan arızadan kaynaklandığı öğrenildi. Son aylarda Toybelen bölgesinde ardı ardına yaşanan elektrik kesintileri de, bölgedeki sanayi tesislerini ve aboneleri zor durumda bıraktı. Gülsan Sanayi Sitesi'nin de taşınacağı Toybelen bölgesindeki kesintiler, Çalık Enerji'ye bağlı YEDAŞ'ın bu bölgede gerekli alt yatırımı yapmadığı eleştirilerini gündeme getirdi.

GÜNDÜZ SAATİNDE ELEKTRİKSİZ KALDILAR

Samsun'da dün gün boyunca yaşanan elektrik kesintileri özellikle İlkadım ilçesindeki aboneleri zor durumda bıraktı. İlkadım'da öğle saatlerinden itibaren başlayan elektrik kesintileri nedeniyle başta işyerleri olmak üzere, kurum ve kuruluşlar da zor durumda kaldı. Adalet Bakanlığı'nın Türkiye'de bulunan 66 cezaevindeki hükümlü ve tutukluların cezaevlerinde ürettikleri ürünlerinin sergilendiği fuarın, Cumhuriyet Meydanı'ndaki açılış töreni bile, yaşanan elektrik kesintisi nedeniyle planlandığı saatten geç başladı.

ÇALIK YEDAŞ'A ELEŞTİRİ BOMBARDIMANI

Öğleden sonra İlkadım ilçesinde hemen hemen tüm mahallelerde elektrikler kesildi. YEDAŞ Çağrı Merkezi'ni telefon yağmuruna tutan aboneler, elektrik kesintisinin ne zaman sona ereceği yönünde bilgi almaya çalıştılar. İlkadım ilçesinde birçok bölgede elektrik kesintileri nedeniyle esnaf, işyerleri ve fabrika tesisleri sıkıntılı saatler yaşarken, sosyal paylaşım sitelerinde de vatandaşlar, Çalık YEDAŞ'ı eleştiri bombardımanına tuttular.

TOYBELEN'DE HER HAFTA KESİNTİ YAPILIYOR

Samsun'un İlkadım ilçesindeki Toybelen Mahallesi'nde ise son birkaç aydır ardı ardına meydana gelen elektrik kesintileri de bu bölgedeki fabrika ve işyerlerinin yanı sıra aboneleri de zor durumda bırakmaya devam ediyor. YEDAŞ'ın bu bölgede her hafta mutlaka elektrik kesintisi yaptığını belirten sanayici ve işyeri sahipleri, gerekli altyapının yapılmaması nedeniyle bu sorunun devam edeceği endişesi yaşadıklarını belirttiler. İşyeri sahipleri, özellikle aniden kesilen elektrikler yüzünden makinelerinde oluşan arızalar sebebiyle zor durumda kaldı. Milyonluk makineler aniden kesintiler yüzünden arıza vermeye başladı.

GÜLSAN SANAYİ TAŞININCA NE OLACAK?

İlkadım ilçesindeki Toybelen Mahallesi’nin bir sanayi merkezi haline gelmesi yönünde çalışmalar bulunduğunu belirten vatandaşlar ise, "Bir taraftan Gülsan Sanayi Sitesi'nin buraya taşınması için çalışma yapılırken, Toybelen'de elektrik altyapısıyla ilgili çalışmanın olmaması bizi endişelendiriyor. Her hafta yapılan elektrik kesintileri artık tahammül edilemez bir duruma ulaştı. Bu bölgeye bir de Gülsan'dan taşınacak işyerlerinin geleceğini düşünürsek, durumun vahameti daha da ortaya çıkıyor. Gülsan Sanayi buraya taşındığında da, bu elektrik kesintileri devam ederse ne olacak? YEDAŞ'ın özellikle Toybelen'de bu sorunu artık çözmesi gerekiyor" yönünde tepkilerini dile getirdiler.

ÇAĞRI MERKEZİ KİLİTLENDİ

Bu arada Çalık Enerji'ye bağlı ve Samsun'un elektrik dağıtımını yapan Yeşilırmak Elektrik Dağıtım A.Ş. yetkilileri, dün Samsun'da meydana gelen elektrik kesintileri ile ilgili herhangi bir açıklama yapmazken, çağrı merkezindeki görevliler sorunun İlkadım ilçesinde bulunan ana dağıtım trafosunda meydana gelen arızadan kaynaklandığını belirttiler. Arızanın giderilmesi için çalışmalar yapıldığını belirten çağrı merkezi görevlileri, kısmi olarak bazı mahallelere elektrik verilmeye başlandığını ifade ettiler.

Gülsüm ATİK

Gazete Gerçek

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER