Samsun'da ekonomiye güç verecek

Samsun’da faaliyete geçtiğinde ülke ekonomisine 41 milyon TL katkı sağlayacak ve yaklaşık dört bin kişiye istihdam kapısı olacak olan 19 Mayıs (Dağköy) Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) yüzde 91 ve İçmesuyu İsale Hattı çalışmalarının yüzde 51’i tamamlandı

Samsun'da ekonomiye güç verecek

Samsun’un 19 Mayıs ilçesinin Dağköy Mahallesi sınırlarında yer alan Engiz Çayı üzerine, 19 Mayıs (Dağköy) Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nin (HES) kurulumu devam ediyor.

54 milyon 500 bin lira bedelle yapımı devam eden ve yüzde 90’ı tamamlanan dev baraj tamamlandığında, ülke ekonomisine yıllık 41 milyon 205 bin lira katkı sağlaması hedefleniyor. 3 bin 800 kişiye istihdam kapısı olacak barajın İçmesuyu İsale Hattı çalışmalarının da yarısı tamamlandı.

YILSONUNA KADAR TAMAMLANACAK

Devlet Su İşleri (DSİ) Samsun 7. Bölge Müdürlüğü’nden, barajda sürdürülen İçmesuyu İsale Hattı çalışmaları hakkında edindiğimiz bilgilere göre; proje kapsamında, 51 kilometre uzunluğunda ana isale hattı yapılacak. Hat üzerinde yer alacak su alma yapısı, pompa istasyonları, depolar ve hatlar üzerindeki sanat yapılarının inşaatı yıl sonuna kadar tamamlanacak.

SU, 51 KİLOMETRELİK HATLA TAŞINACAK

Sulama ve içme suyu amaçlı projelendirilen baraj 43.40 milyon metreküp depolama hacmine sahip olacak. Barajdan alınacak su, isale hattı aracılığıyla arıtma tesisine iletilecek ve günde 100 bin metreküp su kapasiteli arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra yaklaşık 51 kilometrelik bir bağlantı hattıyla taşınacak.

O BÖLGELERİN SU İHTİYACINI GİDERECEK

Proje tamamlandığında, hat sayesinde Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile Çetinkaya, Dereköy, Doğanca ve Yörükler mahallelerinin yılda 22,7 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyaçları karşılanacak. Diğer yandan ise tam 76 bin 730 dekar zirai arazinin de sulaması gerçekleşecek.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER