Samsun'da ekmeğin gramı değişecek mi?

Ekmek çeşitlerinin en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10'ar gram artırılarak, piyasaya arz edilmesi dönemi başladı ama Samsun Fırıncılar Odası, 250 gram ekmekten vazgeçmedi

Samsun'da ekmeğin gramı değişecek mi?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikle yeni yılın ilk günü itibarıyla ekmekte yeni dönem başladı.

Ekmek çeşitlerinin en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10'ar gram artırılarak piyasaya arz edilmesiyle ekmek israfının önüne geçilmesi hedefleniyor. Yeni tebliğe ilişkin Samsun Fırıncılar Odası, 200 gram ekmek üretimiyle ilgili bir talepte bulunmadı. Samsun'da 250 gram ekmek üretimi bir süre daha devam edecek.

SAMSUN’DA DEĞİŞİKLİK YOK

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, yapılan düzenlemeyle ekmeğe ara gramlar verildiğini söyledi. Ekmeğin bazı illerde dünden itibaren 200 gramdan başlayarak üretilmeye başlandığını belirten Yılmaz Yiğit, "Samsun’da 2015 yılından bu yana ekmeğin 250 gramı 1 TL’den satılıyor. Artan maliyetlere rağmen ekmeğe zam yapmadık ve çevre illere oranla ucuz ekmek satıyoruz. Ekmeğimiz, Samsun'da halen 2 250 gramı 1 liradan satılmaya devam edecek. Kısa vadede de bununla ilgili bir değişiklik düşünmüyoruz" diye konuştu.

İSRAFIN NEDENİ FIRIN ENFLASYONU

İsraf açısından bakıldığında, ekmeğin küçülmesiyle israfın önüne geçileceğine inanmadığını da vurgulayan Yiğit, "Samsun’da bundan 20 yıl önce günlük kişi başına tüketilen ekmek miktarı erkeklerde 300 gramken, bugün 200 gram civarındadır. Kadınların da günlük 150 gram ekmek tükettiği hesaplanmış. Ekmek israfının en büyük sebebi fırın enflasyonu ve bayi marketlerin fazlalığı. Durum böyle olunca ekmekler iadeye düşüyor ve bu ekmeklerin geri dönüşü olmuyor" dedi.

250 GRAM EKMEK ÜRETİYORUZ

Samsun'da halen şehir merkezinde günlük 450-500 bin adet ekmek üretimi yapıldığını söyleyen Yiğit,  israf oranının ise yüzde 8 ila 10 arasında olduğunu kaydetti. Yiğit,  "Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği'nde yapılan değişiklikle bugünden itibaren ekmek çeşitlerinin en az 200 gram ağırlıktan başlamak üzere 10'ar gram artırılarak piyasaya arz edilmesi sayesinde ekmek israfının önüne geçilmesi öngörülüyor. Biz de bununla ilgili bir çalışma yapıyoruz ancak Samsun'da kısa vadede, ekmeğin fiyatı ya da gramajıyla ilgili bir değişiklik olması söz konusu değil" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 08:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER