Samsun'da 200 yıllık gemi pusulası

Samsun'da bir iş adamının ofisinde yer alan 200 yıllık gemi pusulası kendisini izleyeni adeta tarihe tanıklık ettiriyor.

Samsun'da 200 yıllık gemi pusulası

Samsunlu iş adamı Tuncer Üçüncüoğlu,  200 yıllık gemi pusulasını 7 yıl önce 15 bin dolar karşılığında İzmir'den satın aldı. Ofisinde bulunan pek çok antika gemi parçaları içerisinde belki de en dikkat çekeni.O pusula üstelik çalışır halde.

TURMEPA Karadeniz Bölge Koordinatörü, iş adamı Tuncer Üçüncüoğlu, konuyla ilgili olarak "Şimdi pusulalar küçücük; teknoloji gelişti. Bu pusulanın yüksekliği yaklaşık 1.5 metre. Çok eski bir teknoloji ile bu pusula yapılmış. Pusulanın manyetik elektrik akımından etkilenmemesi için iki manyetik kutbu oluşturan toplar var. Bu toplama 'Kelvin'in topları' deniliyor. Çok özel bir pusula. İzmir’de gemi sökümü yapıldığı için böyle antikaya meraklı olan kişiler bunu bilir. Çok eski olan 100 yıllık gemilerin sökümünde de meraklılarına haber verilir. Ben de bu şekilde birçok antika gemi parçası aldım. Bunun dışında antikacılardan da tarihi gemi parçaları satın aldım. Bu benim için bir merak, antika tutkusu çok farklı bir şey."ifadelerine yer verdi.

Kaynak: DHA 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER