Samsun 140 ton fındık topladı

Toprak Mahsulleri Ofisi Samsun Şube Müdürlüğü’nün 24 Nisan’dan bugüne kadar yaklaşık 140 ton fındık alımı yaptığı belirtildi

Samsun 140 ton fındık topladı

Fındık fiyatlarındaki düşüş sonrası TMO devreye girdi. Nisan ayında fındık piyasasına etki etmek için TMO’nun 2015 ve 2016 yıllarına ait fındığın alımına başlayacağını açıklaması piyasalarda bir nebze olsun heyecanlandırmıştı. Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik fındığın üretici fiyatlarında çok ciddi bir dalgalanma olduğunu belirterek, bu dalgalanmaları izlediklerini ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin 24 Nisan Pazartesi gününden itibaren Giresun kalite fındığı kilogramı 10.5 liradan, levant kalite fındığı ise kilogramı 10 liradan almaya başlayacağını belirtmişti.

FİYATI 10 TL

Şube müdürlüklerine gönderilen fındık alım yazısının ardından depolarda fındık alımları başladı. Giresun kalite fındığı kilogramı 10.5 liradan, levant kalite fındığı ise kilogramı 10 liradan alımı yapılıyor. TMO Samsun Şube Müdürlüğü’nün Çarşamba, Terme, Ünye ve Ordu’dan fındık alımı yaptığı depolarda alımların devam ettiği belirtilirken bugüne kadar yaklaşık 140 ton civarında alım gerçekleştiği kaydedildi. TMO’nun fındık alım fiyatları 10 TL’nin üzerinde seyrederken serbest piyasada ise fındık fiyatının 9 TL 25 kuruşa kadar düşmesi dikkat çekti. Bu fiyatların fındık sezonunda artacağı ifade edilirken, 15 TL’nin altındaki fiyatların fındık üreticisini zarara uğratacağı belirtildi.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2017, 08:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER