SAMDOB "Sevil Berberi" ile sezona merhaba dedi

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB), yeni sanat sezonunda "Sevil Berberi" operasını sanatseverlerle buluşturdu.

SAMDOB "Sevil Berberi" ile sezona merhaba dedi

   SAMDOB'un yeni sanat sezonunda komik opera literatürünün en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen Gioacchino Rossini'nin ünlü "Sevil Berberi" operasını Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde sanatseverlerin beğenisine sundu.

  Oyunda 17. yüzyılda İspanya'nın Sevil kentinde geçen "Sevil Berberi" operası, Kont Almaviva'nın Dr. Bartolo'nun himayesindeki güzel Rosina'yı, berber Figaro'nun yardımıyla elde etmeye çalışmasıyla gelişen komik ve eğlenceli olaylar anlatılıyor.

  Operanın orkestra şefliğini Nezih Seçkin ve Mikhail Iskrov, eserin rejisörlüğünü ise Yiğit Günsoy üstleniyor.   Fransız oyun yazarı Beaumarchais'in Figaro temalı üçlemesinin ilki olan Sevil Berberi oyunu, Cesare Sterbini tarafından opera librettosu haline getirilmiş, Rossini tarafından bestelenerek ilk kez 20 Şubat 1816'da Roma'da sahnelenmişti.  İlk sahnelenişinin üzerinden geçen 200 yılda dünyada en çok sahnelenen ve sevilen opera eserlerinden biri olarak popülerliğini koruyan Sevil Berberi'nin prömiyeri  izleyenler tarafından büyük beğeni aldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2017, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER