Salıpazarı görsel kirlilikle mücadele kararı aldı

Görsel kirlilikle mücadele kapsamında Samsun Salıpazarı Belediye Meclisinin aldığı kararla cadde ve meydanlara bakan yüzeylerde boyasız ve sıvasız bina kalmayacak

Salıpazarı görsel kirlilikle mücadele kararı aldı

Samsun’un Salıpazarı ilçesinde görüntü kirliliğinin önlenmesi için ilk hamla yapıldı.

BAŞKAN YILMAZ ÇAĞRIYI YAPMIŞTI 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın geçtiğimiz ay yaptığı ilçede gerçekleşen muhtarlar toplantısında yaptığı “Evlerimizin içi bizlerin, dış cephesi şehrindir. Kent estetiğini bozan görüntüdeki binaları boyayacağız, sıvayacağız” çağrısı üzerine ilçe belediyesi harekete geçti.

Başkan Yılmaz’ın kent estetiğinin kazandırılması için yaptığı bu çağrısının ardından Salıpazarı Belediye Meclisi gerçekleştirdiği toplantıda toplantısında konuyu gündemine aldı.

Belediye Meclisinde konuşan Başkan Halil Akgül, “Yeni gelişen ve büyüyen ilçemizde bina dış cephelerinin sıvasız ve boyasız oluşundan dolayı ilçemiz görselini etkilediğini, yerli ve yabancı misafirlerin ilçemize gelişinde bunu sıkça ifade etmektedir. Ayrıca ilçemizde Valimiz ve büyükşehir belediye başkanımız, ilçe kaymakamımız ve diğer kurum amirlerinin katılımıyla yaptığımız toplantıda konu zaten gündeme gelmişti. Bu doğrultuda hemen harekete geçiyoruz” dedi.

ÇİRKİN GÖRÜNTÜYLE ANILMAK İSTEMİYORUZ

Tarihi ve doğal güzellikleriyle son zamanlarda yerli turistlerin ilgisini çeken Salıpazarı’nın bu çirkin görüntülerle anılmasını istemediklerini ifade eden Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, “İlçe merkezimizde maalesef çok hoş bir görüntü karşımıza çıkmıyor. Çok sayıda evin boyasız, eski ve döküntü olduğunu görmek mümkün.  Bu da bize ilçemize hiç yakışmıyor. Önümüzdeki günlerde bu konuyu çözmek için çalışmalarımız olacak. Vatandaşlarımızın da konuya gerekli hassasiyeti göstereceklerinden hiç şüphem yok. El birliği ile bu çirkin görüntülerden kurtulacağız.” diye konuştu.

OY BİRLİĞİ İLE KARAR ALINDI

Alınan Meclis kararında meydanlar, cadde ve sokakların belirlenerek sıvasız ve boyasız binaların bir an önce sıva ve boyalarının yaptırılması kararı alındı. Öncelikle Çarşamba istikametinden Salıpazarı’na girişi olan Çarşamba Caddesi ve Şehit Orhan Erdoğan Caddesi ile Cumhuriyet Meydanına bakan binaların tamamı, Gökçeli Mahallesinde 15 Temmuz Şehitler Meydanı ve Yeşil Caddesindeki binaların sıvasız ve boyasız olanların öncelikle tespit edilerek en kısa sürede yapılmasına,  oy birliği ile karar verildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2017, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER