Sağlıkta şiddet azalmadı arttı

Samsun'un sağlık şehitleri Dr. Kamil Furtun'un eşi Funda Furtun ve Op. Dr. Aynur Dağdemir'in kızı Başak Demir, hekimlere yönelik şiddetin, saldırganlar serbest bırakıldığı sürece önlenemeyeceği uyarısı yaptı. Samsun Tabip Odası Başkanı Oğuz Uzun ise, 'Sağlıkta şiddet azalmıyor aksine artıyor. Doktorlar artık saygı görmek istiyor' dedi

Sağlıkta şiddet azalmadı arttı

Samsun'un radyo kanalı Gerçek Radyo'da, Gülsüm Atik'in hazırlayıp sunduğu Gerçek Gündem'in bu haftaki konusu, geçen yıl uğradığı saldırıda hayatını kaybeden Aynur Dağdemir ile sağlık şehidi Dr. Kamil Furtun'un anısına 'sağlık çalışanlarına yönelik şiddet' oldu. Göğüs Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Dr. Kamil Furtun'un eşi Funda Furtun ve Op. Dr. Aynur Dağdemir'in OMÜ Tıp Fakültesi öğrencisi kızı Başak Dağdemir ile Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Oğuz Uzun'un katıldığı programda, hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin neden bir türlü önlenemediği tartışıldı.


GÖZYAŞLARIYLA ANLATTI

Ölümünün birinci yılında anılan Dr. Aynur Dağdemir'in kızı Başak Dağdemir, annesinin vefatının ardından yaşadıklarını gözyaşları içerisinde anlattı. Annesinin hiçbir zaman bir hasta yakını tarafından saldırıya uğrayacağının hiçbir zaman aklına gelmediğini dile getiren Başak Dağdemir, "Çünkü hastalarına o kadar güler yüzlü yaklaşıyordu ki hiç ihtimal vermedim. Birinin onun canını yakacak bişey yapacağını hiç düşünememiştim" dedi.


VERİLEN SÖZLER TUTULMADI


Bu saldırılara rağmen, şiddetin önlenmesi konusunda söz verilenlerin hep tersinin yapıldığını dile getiren Başak Dağdemir, "Ne yapılırı tartışamayacağım ama şuanki durumun yapılmamaması gerektiğini düşünüyorum. İnsanın annesini kaybetmesi hele ki böyle bir olayı yaşaması çok acı" dedi. Hastanede görevi başında uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybeden Kamil Furtun'un eşi Funda Furtun ise, katil zanlısının ağırlaştırılmış mübebet hapis cezasına çarptırılmasından mutluluk duyduğunu ancak, olayla ilgili hastane yönetiminin önlem almayarak ciddi bir ihmal içerisinde olduğunu bu nedenle de dava açtığını dile getirdi. Kamil Furtun'un öldürülmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na davet edildiğini orada Sağlık Bakanlığı yetkililerinin "Artık hekimlere sözlü saldırı bile olsa, hapis cezası alacak, bunu kanunlaştıracağız" sözünü verdiklerini ifade eden Funda Furtun, "Bu yasayla ilgili şimdiye kadar hiçbir düzenleme yapılmadı. Aksine daha geçen hafta Samsun'da bir doktorumuz daha şiddete uğradı, saldırgan ise hemen serbest bırakıldı. Bu tarz şiddet yapan insanlara muhakkak en ağır cezaların verilmesi gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.


ARTIK YETER!


Kamil Furtun'un vefatının ardından sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için sadece Samsun'dan değil Türkiye'nin her tarafından destek aldığını dile getiren Funda Furtun, "Ben Aynur Hanım'ın, Kamil'in ölümünün ardından gelecek için adımların atılacağına inanmak istiyorum. Artık yeter. Şiddet normalleştirildi, kanıksandı. O yüzden ciddi kanun değişikliklerinin yapılmasını istiyorum. Bu saldırıları yapan kişiler en ağır şekilmde cezalandırılmalı, ihmali olanlar da yargılanmalı ve hesap vermeli. Bu noktada medya kanalların da desteği şart. Herkesin söylemlerine çok dikkat etmesi lazım. Hatta sağlık çalışanları bir polis, asker gibi riskli meslek grubu içerisine alınması lazım" diye konuştu.


DOKTORLAR SAYGI İSTİYOR


Gerçek Gündem'e katılan Samsun Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Oğuz Uzun da, yaşanan cinayetlere rağmen Samsun'da sağlıkta şiddetin artarak devam ettiğini ifade etti. İnsanların önemli bir bölümünün doktorlara saygısını ifade ettiklerini vurgulayan Oğuz Uzun, "Son yıllarda sağlık çalışanlarına yönelik sistemli bir politika sağlıkta şiddeti doğurdu. Doktorlara saldırmak, şiddet uygulamak kime ne kazandırır. Doktorlar sadece yitirdikleri saygıyı geri istiyorlar" dedi.


SİSTEME ÖFKENİN FATURASI DOKTORA


Başta siyasiler olmak üzere, sağlık yöneticilerinin doktorlarla ilgili söylemlerine çok dikkat etmeleri gerektiğini de vurgulayan Oğuz Uzun, "Vatandaş sağlık sistemine yönelik öfkesinin faturasını doktora kesmemelidir. Sistemin mutlaka gözden geçirilmesi ve sevk zincirinin mutlaka oluşturulması gerekiyor. Kışkırtılmış bir sağlık talebi var. 80 milyon Türkiye nüfusunda her birey, yılda 9 kez doktora gdiiyor. Herşey bedava, ilaç bedava deniliyor. Oysa ki gerçek yaşamda öyle değil. Vatandaş da gerçeği gördüğünde, sisteme olan öfkesini doktora çıkarıyor" tespitinde bulundu.


HERKES SAĞDUYULU OLMALI


Samsunluları ve toplumu sağduyulu olmaya davet eden Oğuz Uzun, "Şu anda doktorlar istenmediklerini düşünüyor. Sağlık yöneticileri, meslek kuruluşları, vatandaşlarımız ve hastalarımız işbirliği yaparak sağlıkta şiddeti çözebiliriz. Bunun yasal boyutu da var. Söz verildiği halde 'şiddet yasası' halen çıkarılmadı. En kısa zamanda Şiddet Yasası'nın da TBMM'den geçmesi gerekiyor" diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER