Sağlıkçılar eylem hazırlığında

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, sağlıkta şiddet konusunda, ‘Bıçak kemiğe dayandı’ diyerek önümüzdeki günlerde birkaç günlük iş bırakma eylemi hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi

Sağlıkçılar eylem hazırlığında

Sağlıkta şiddet olayı ile ilgili sürekli bir vaka yaşadıklarını kaydeden Başkan Çakmak, “Türkiye genelinde ne yazık ki Samsun en fazla sağlıkta şiddet vakalarının yaşandığı il oldu. Son olarak OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir hemşire arkadaşımız mesai bitiminde hasta yakınları tarafından darp edildi. Beyaz melek diye adlandırdığımız sağlık çalışanı arkadaşlarımızı her gün karakollarda görmekten bıktık artık” diye siyan etti

‘HERGÜN BİR DARP VAKASI YAŞANIYOR’
Başkan Çakmak, “Her zaman dile getirdiğimiz sağlıkta şiddet yasasının çıkması ile ilgili yaptığımız açıklamaya maalesef hükümet kanadından ses gelmezken, maalesef bilinçsiz bazı kendini bilmezler her gün hastanelerde sağlık çalışanlarının darp etmektedir. Iğdır’da bir doktor hasta yakınları tarafından bıçaklanması olayına ne kadar sesiz kalabiliriz? Kamil Furtun’u ve Ayla Dağdemir’i ne çabuk unuttuk? Bu iki değerli doktor arkadaşlarımız maalesef Samsun’da ve görevleri başında öldürülmüşlerdir” dedi.

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI BİR TÜRLÜ ÇIKMADI
Hükümetin her gün ayrı bir KHK ile yasa çıkarttığını söyleyen Başkan Çakmak, “Mevcut hükümet KHK’lar ile farklı yasaları çıkartırken her gün darp edilen, bıçaklanan, hatta öldürülen sağlık çalışanları ile ilgili maalesef bir adım atmamaktadır. Hükümete yakın Memur Sen ise sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlardan çok adeta sağlık çalışanları üzerinde nerede ve nasıl mobbing yaparım hesaplarında. Bizler sağlık çalışanlarını karakollardan toplamaktan bıktık. Yeter artık bıçak kemiğe dayandı. Bu konuyla ilgili somut bir adım atılmasını istiyoruz” diye kaydetti.

‘VALİ KAYMAK İLE GÖRÜŞECEĞİZ’
Sağlık çalışanları ile birlikte sağlıkta şiddete dur demek için geniş çaplı bir eylem hazırlığında olduklarını da kaydeden Başkan Çakmak, “Türk Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarımızın huzurlu bir şekilde görev yapmaları için Genel Merkezimizle de görüşerek birkaç günlük iş bırakma eylemi yapmayı planlıyoruz. Bu konuda diğer sendikaların ve sivil toplum örgütlerinin de bizlere destek vereceğine inanıyoruz. Sayın Valimiz Osman Kaymak ile de önümüzdeki günlerde sağlıkta şiddet yasası ile ilgili görüşeceğiz. Her gün darp edilen sağlık çalışanlarımızın hakkını aramak için yapacağımız eyleme Valimiz Osman Kaymak’ın da duyarsız kalmayarak gerekli onayları vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Sezer SEZER

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2017, 08:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER