Sağlık camiası “Akılcı İlaç Kullanımı” için yürüdü

Samsun’da Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Eczacılar Odası iş birliğiyle, “Akılcı İlaç Kullanımı” başlığı adı altında yürüyüş düzenlendi. 

Sağlık camiası “Akılcı İlaç Kullanımı” için yürüdü

Samsun’da Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği ve Eczacılar Odası iş birliğiyle, “Akılcı İlaç Kullanımı” başlığı adı altında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü düzenlendi. 
Sahil Yolu’nda Sevgi Gölü’nden başlayıp Tütün İskelesi’ne kadar devam eden yürüyüşte aşı konusuna da dikkat çekildi. Yürüyüş, başladığı yerde son buldu.


Yürüyüşe, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Güney, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Fatih Özkan ve sağlık camiası katıldı.


Yürüyüş sonrası konuşma yapan Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Güney, “Günümüzde tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bugün bu etkinliği düzenlememizdeki amaç, bu konuya dikkat çekmektir. ‘Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı 2014-2017’ kapsamında önceliklendirilmiş faaliyet alanlarından biri de antibiyotiklerin akılcı kullanılmasını sağlamaktır. Bu nedenle ilimizde İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Eczacılar Odası işbirliğinde il eylem planımızın protokolü imzalanarak uygulanmaya başlanmıştır. Tüm dünyada ve ülkemizde yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Antibiyotiklerin gereksiz ve yanlış kullanımı bakterilerin direnç geliştirmesine neden olabilir ve sonradan dirençli bakteriye yakalanma riski olan herkes için tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle akılcı ilaç ve akılcı antibiyotik kullanılması konusunda toplumun her kesimi bir arada hareket etmelidir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2017, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER