Sağlık Çalışanlarına Psiko-Sosyal Eğitim

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) ile Samsun Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği arasında kanser hastalarını tedavi eden sağlık çalışanlarına psiko-sosyal eğitimin verileceği işbirliği protokolü imzalandı

Sağlık Çalışanlarına Psiko-Sosyal Eğitim
Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği, Kapsamlı Onkoloji Merkezi’nde tedavi gören hastalara psikolojik yönden daha nitelikli destek hizmeti verebilmek için OKA ile 2 hafta sürecek eğitimleri kapsayan işbirliği protokolü imzaladı.
İmzalanan protokol sonrasında konuşan Samsun Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Dursun Mehel, “Projenin içeriği onkoloji hastalarını psiko-sosyal destek içeriklidir. Samsun bir sağlık kenti. Karadeniz’in sağlıktaki en donanımlı, Türkiye’nin de en donanımlı illerinden birisi. Burada bizim Türkiye’de 8 yerde olan Kapsamlı Onkoloji Merkezi var. Bu 8 yerden bir tanesi de Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi. Alt yapımız ve insan kaynaklarımız buna göre donatılmış durumda. Ancak ilerleyen zamanlarda hastalara sadece medikal tedavi sunulmasının tedaviyi kısmen tamamlamadığı görüldü. Kanser hastalığının insanlarda manevi çöküklüğe ve depresyona neden olduğunu gördük. Bunun için önce çalışanlarımızı psiko-sosyal yönden eğitip, hastalarımıza psiko-sosyal destek de olsunlar diye düşündük. Böylece hastalara psikolojik destek verdiğimizde tedavinin çok daha başarılı olacağını düşündük. Bunun için bir proje hazırladık. Projeyi OKA’ya sunduk. Değerlendirmeler sonucunda proje uygun görüldü. İnşallah bu proje başta onkoloji hastalarımız olmak üzere, herkese katkıda bulunur. Bu proje eğitim şeklinde 36 saati kapsıyor. Bu alanda hizmet veren 70 sağlık çalışanına eğitim verilecek” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER