Sadi Tekkesi açıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen, Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarihi Havza mitingi öncesinde Samsun ahalisinin gizlice buluşup çetelerin saldırılarına karşı ilk direniş planlarının hazırlandığı Şeyh Sadi Tekkesi ile Şehit ve Gazi Anı Evi açılış töreni gerçekleşti.

Sadi Tekkesi açıldı
Düşmana karşı ilk direniş eylem planlarının gizlice hazırlandığı tarihi tekke, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ilk halk desteğine ev sahipliği yapmıştı. Tekkeyi yıllar sonra bulup gün ışığına çıkan Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, yıkılmak üzere olan külliyeyi yeniden restore ettirdi.  Müzeye dönüştürülüp ışıklandırılması tamamlanan yapıda şehitler ve gaziler de unutulmadı. Vatan uğrunda şehadet şerbetini içmiş şehitlerimizin anılarının da yaşatılacağı külliye, Sadi Tekkesi ve Kuva-i Milliye Ruhu Külliyesi Şehitler Müzesi ve Gaziler Anı Evi olarak hizmete girdi.


Yusuf Ziya Yılmaz açılış konuşmasında; 'İlkadım ilçesinde yaşayan herkes bu sokağa girdiğinde bu tekkenin varlığını bilir. Bir gün Baki Sarısakal bana geldi ve dedi 'Bu Şeyh Sadi Tekkesi sadece bir tekke değil. Atatürk'ün Samsun'a çıktığı zaman Havza'ya giderken Müdafa-i Hukuk cemiyetlerini kurun, direniş başlatalım' talimatını verdiğinde, aslında Samsun'da zaten var olan Kuva-i Milliye derneğinin Müdafa-i Hukuk Cemiyetine döndürülürek bu faaliyete döndürülmesi fikri ortaya çıkmıştır. İngilizlerin işgali altında olan bir şehir olan Samsun'da son derece güvensiz bir asayiş ortamı bulunuyor o dönemde. O tarihte bu talimatla ilgili toplantıları Sadi Tekkesi'nde yerine getirmişler.' dedi. Samsun halkı Atatürk'ün verdiği talimata bağlı olarak toplantılarını bu mütevazi ortamda yapmaya başladı. Bizim Kuva-i Milliye hareketlerinin değerlendirildiği yeri bilmememiz çok acı geldi. Süratle bu işe başladık. Verilmesi gereken kararlar verildi. Sadece Kuva-i Milliye cemiyetinin yapılmış olduğu yerin yanı sıra şehit ve gazilerimiz için de bir yer oluşturduk. Şeyh Sadi hazretleri Osmanlı coğrafyasında çeşitli yerlerde Allah dostu bir insan olarak dini faaliyetlerde bulunmuş. İyi insan yetiştirme konusunda Efendimizin bıraktığı mirası yerine getirmek üzere mücadele vermiş. Şeyh Sadi'nin en önemli müritlerinden birinin kabri de burada bulunuyor. Kabrinin gösterilmemesini vasiyet etmiş. Akraba ve torunlarının kabirleri de burada.Çökmek, yok olmak üzere olan bir yeri müze haline getirdik.' diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER