Rusya'nın 'Gir-Çıkı' Altın Dengesini Değiştirdi

Altın fiyatları 2016’nın başında Rusya’nın Suriye’ye girmesi ile artış gösterirken, geri çıkmasıyla düşüşe geçti

Rusya'nın 'Gir-Çıkı' Altın Dengesini Değiştirdi

Altın fiyatlarındaki artışın ve düşüşün Ortadoğu’daki savaş ortamından kaynaklı olduğunu belirten Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, yaşanan düşüşün sadece altın borsasında işlem yapan yatırımcıya fayda sağladığını ifade etti. Özman, vatandaşın altın alabilmesi için fiyatların 95 TL’ye kadar gerilemesi gerektiğini de söyledi.

ORTADOĞU ETKİSİ

Altın fiyatlarındaki değişimin Ortadoğu’da yaşanan savaş ortamından kaynaklandığını ifade eden Başkan Salih Özman, “Altın 2016 yılının başından itibaren 3 ay içerisinde yatırımcısına büyük kar getirdi. Altının yükselmesinde ekonomik sebeplerden çok siyasi olaylar vardı. Bu yükselmede tarihinde zirveyi görmesini sağladı. TL bazında altın 120 TL’yi buldu. Ons olarak dolar bazında bin 286 dolara kadar çıktı. Bu yükselişin temelinde Ortadoğu’nun kalbinde yaşanan siyasi gerginlikler ve savaş ortamı vardı. Yılbaşından sonra Rusya’nın da Suriye’deki iç savaşa müdahil olması altının artmasına neden oldu” dedi.

BİR GÜNDE 4 TL DÜŞTÜ

Rusya’nın Suriye’den çekilmeye başlamasıyla altında düşüşün yaşandığını dile getiren Başkan Özman, “Pazartesi günü akşam saatlerinde ajanslara geçen bir haber altın fiyatlarında ani bir düşüşe sebep oldu. Rusya’nın Suriye’den savaş unsurlarını çekmeye başlaması altın fiyatlarında tarihinde olmadığı kadar hızlı bir düşüş yaşanmasına neden oldu. O bölgedeki yumuşama ve savaş ortamının ortadan kalkması anlamına geldiği için altında düşüş yaşandı. Ons bazında bin 235 dolara düşerken TL bazında ise 113 TL bandına geriledi. Bir önceki gün 117 TL’den 4 TL kadar bir gerileme yaşaması tarihte ilk oldu diyebiliriz” diye belirtti.

CEPTE PARA YOK

Altın fiyatlarındaki 4 TL düşüşün vatandaştan çok altın borsasında alım satım yapanlara fayda sağladığını kaydeden Özman, “Asgari ücretliden memur maaşlarına kadar vatandaşların ekonomik durumu göz önüne alındığında bu düşüş vatandaşa çok fazla yaramadı. 4 TL değil 14 TL dahi düşse vatandaşın cebinde para yok. Vatandaşın altın alabilmesi için altının fiyatının 95 TL civarında olması gerekiyor. 95 TL olursa altın almak için kuyumcuya gelir. Ama bunun üzerinde olan rakamlar vatandaş için çok fazla bir önem arz etmiyor” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER