Rektörlük Seçiminde 14 Aday Yarışacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) ağustos ayında boşalacak rektör koltuğu için 14 aday kulis faaliyetlerini kıyasıya sürdürürken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) rektörlük seçim takvimini açıkladı

Rektörlük Seçiminde 14 Aday Yarışacak

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, üniversitelerde rektörlük seçimleri 12 Temmuz’da yapılacak. Ancak bu tarihte öğretim üyelerinin en az yarısının hazır bulunmaması halinde seçimler 14 Temmuz’da gerçekleştirilecek. Sonuçlar ise 15 Temmuz’da YÖK’e gönderilecek. Rektör adaylarını İnceleme Komisyonu çalışması ise 18-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 27-28 Temmuz tarihinde yapılacak Yükseköğretim Genel Kurulu toplantısının ardından da rektör adaylarına yönelik sonuçlar 1 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak. Daha sonra yapılacak değerlendirmeler sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4'er yıllık sürelerle iki kez görev yapacak olan yeni rektörleri üniversitelere atayacak.

 

ÜNİVERSİTELERE BİLGİ FORMU GÖNDERİLDİ

Bu arada YÖK tarafından seçimlerin yapılacağı 20 üniversiteye rektör aday bilgi formu gönderildi. Gönderilen formda rektör adaylarına, “Rektör adayı olduğunuz üniversitenin başlıca sorunları sizce nelerdir? Rektör adayı olduğunuz üniversitenin sorunları için öngördüğünüz çözüm önerileriniz nelerdir? Rektör adayı olduğunuz üniversite için tasarladığınız yeni projeleriniz varsa nelerdir?” sorularının yanıtlanması istendi.

 

OMÜ'DE 14 AY YARIŞACAK

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ) ise, ağustos ayında boşalacak rektör koltukları için aday sayısı şimdiden 14'e ulaştı. Rektörlüğe aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu, Prof. Dr. Fatma Aydın, Prof. Dr. Güven Önbilgin, Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, Prof. Dr. Mahmut Aydın, Prof. Dr. Muhammet Dervişoğlu, Prof. Dr. Mustafa Bekir Selçuk, Prof. Dr. Ramazan Amanvermez, Prof. Dr. Sait Bilgiç, Prof. Dr. Şaban Sarıkaya, Prof. Dr. Şenol Eren ve Prof. Dr. Yılmaz Can kulis faaliyetlerini kıyasıya sürdürüyor. 14 aday, oy kullanacak öğretim üyelerine rektör olmaları halinde üniversiteye yapacakları katkıları anlatarak destek istiyor.

 

AKAN ADAY OLAMAYACAK

Bu arada görev süresi rektörlükteki ikinci dönemini dolduran Prof. Dr. Hüseyin Akan, yasal olarak tekrar aday olamayacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER