Referandum sonrası gündem: 'EKONOMİ'

16 Nisan referandumunun ardından Türkiye'nin gündemi artık ekonomi olacak. Bir dizi ekonomik ve çalışma hayatına ilişkin konu başlığı ilk sıraya yerleşecek

Referandum sonrası gündem: 'EKONOMİ'

Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini de öngören ve bugün halkoylamasına sunulacak anayasa değişiklikleri paketiyle ilgili sürecin sona ermesiyle birlikte, Türkiye'nin gündemi artık ekonomi oluyor. Ekomik ve çalışma hayatına ilişkin bir dizi düzenleme, Türkiye'nin gündemine oturacak.
VERGİ, PRİM VE CEZALARA YAPILANDIRMA GELİYOR
Hükümetin 16 Nisan referandumu sonrasında ilk ele alacağı konu ise vergi, prim, ceza gibi borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili. Bu konudaki çalışmaların referandum sonucunun ardından hemen gündeme girmesi bekleniyor. Ekonomide yapılacak diğer bir düzenleme ise'Süper teşvik' olarak da adlandırılan ve yatırımcıya birçok kalemde önemli teşvikler sunan 'Proje Bazlı Teşvik Sistemi.' Bu sistem için başvurular alınarak, değerlendirmeler yapılırken, uygulamanın ilk örnekleri 16 Nisan sonrası hayata geçirilmiş olacak.
KDV SİSTEMİNE YENİ DÜZENLEME
Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın 'hem yatırımcı hem satıcı hem de alıcı için yük' olarak nitelendirdiği KDV sistemi, 3 ay içinde sektörün beklentileri de dikkate alınarak gözden geçirilecek. Beyaz eşyada ÖTV, mobilyada KDV indiriminde sürenin Eylül sonuna kadar uzatılmasına yönelik düzenleme de yürürlüğe girecek. Ayrıca, kıdem tazminatındaki sıkıntıların çözümü için planlanan fon sistemi, işçi ve işveren sendikalarıyla masaya yatırılacak.
SIRADA KAMU PERSONEL REFORMU VAR
Hükümetin referandum sonrasında gündeme getireceği ekonomideki diğer bir düzenleme ise kamudaki verimliliğin artırılması, çalışan memurun hakkını almasına yönelik olduğu belirtilen 'Kamu Personel Reformu." Bununla ilgili çalışmalara referandum sonrasında hız verileceği öğrenilirken, kamu personel rejimi değişikliği ile kamuda çalışan 720 bin taşeron işçinin de sorunlarının çözülmesi öngörülüyor.
GÜMRÜK BİRLİĞİ ANLAŞMASI GÜNCELLENECEK
Hükümetin referandum sonrasında gündeme getirmeyi planladığı diğer ekonomik düzenlemeler ise çalışanları ve işverenleri mahkemeden kurtaracak arabuluculuk sistemi devreye konulması, Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'nin kademe kademe yaygınlaştırılması, Üretim Reform Paketi olarak adlandırılan düzenlemenin tamamlanması ile Gümrük Birliği anlaşmasının güncellenmesi olacak.
Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER