Ramazan Pidesine Yüzde 12 Zam!

Samsun’da ramazan pidesine bu yıl yaklaşık yüzde 12 civarında zam geldi. 3 yıldır pideye zam yapmadıklarını belirten Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, "Artan maliyetler nedeniyle bu yıl gramajı bir miktar düşürerek Ramazan pidesini satacağız" dedi

Ramazan Pidesine Yüzde 12 Zam!

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Ramazan’da pide fiyatlarında geçen yıllara oranla yüzde 12 civarında zam yaptıklarını belirtti. Ramazan pidesi 2 yıldır 400 gram çiftli sade 2 lira, 400 gram çiftli yumurtalı ise 2.5 liradan satıldığını belirten Yiğit, "Bu yıl pidelerin gramajında küçültmeye giderek, yine aynı fiyatla Samsunlulara sunacağız" dedi.

MASRAFLAR ARTTI

Masrafların ve işçilik maliyetlerinin arttığını kaydeden Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “Bu sene yaklaşık olarak işçi maliyetleri, SSK ve ham maddeye yüzde 14-15 civarında bir zam geldi. Son 2 yıldır 400 gram sade pidemiz 2 liradan, yumurtalı pide ise 2.5 liradan satışa sunuluyordu. Bu sene artan maliyetler nedeniyle fiyatlarda değişiklik yapmasak da gramajda ufak bir düşüklük söz konusu olacak. Bu da pide fiyatlarında yüzde 10-12 civarında bir artışa tekabül ediyor" diye konuştu.

FIRINLAR UYMAK ZORUNDALAR

Ramazan pidesinin fiyatına fırınların resmiyet olarak uyması gerektiğini dile getiren Yiğit, "Bu tarifeye uyulmadığı zaman oda olarak bir takım denetleme yapma yetkimiz var. Fırınlar bu belirlediğimiz pide fiyatlarına uyma mecburiyetindeler. Ramazan ayı diğer ayardan çok ayrı bir süreç. Haziranın sıcağında esnafımız 250-300 derecenin karşısına çıkıp orucunu da tutup o pideyi belirlediğimiz fiyattan ucuz vermez. Bu zamana kadar böyle bir uygulama olmadı. İnşallah bundan sonra da böyle bir şey olmaz. Çünkü burada bir emek var. Ramazan ayı fırıncının her anlamda memnun olduğu bir süreç. Normalde vatandaş tükettiği ekmeğin yüzde 30’unu fırınlardan, yüzde 70’ini bayilerden alıyor. Ama Ramazan’da tam tersi vatandaş pide almak için yüzde 80 oranında fırını tercih ediyor. Bundan dolayı da fırıncının bu ayda kazancı oluyor. Yani bayilere verdiği kar marjı da düşüyor. Bunu tezgahında kullanıyor. Geçen sene 250 gram ekmek 75 kuruştu, bu sene 1 lira” diye konuştu.

 

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER