Ramazan Öncesi 'Zam' Tartışması

Ramazan ayına 15 gün kala gıda fiyatları yine merak konusu oldu. Her yıl gıda spekülatörlerinin etkisiyle ramazanda fahiş fiyata çıkan ette bilmece yaşanıyor

Ramazan Öncesi 'Zam' Tartışması

Yaklaşan ramazan ayı öncesinde gözler gıda fiyatlarına çevrildi. Et üreticisi ‘Zam olmaz’, sanayici ise ‘ithalat artmazsa zam olur’ diyor. Kuru gıdada ise fiyat artışı beklenmiyor. Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü  ise ‘Ramazan fırsatçılığı yapılmasın' uyarısında bulundu.

 

FİYATLAR SABİT GİDER


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olası fiyat artışları için ithalat silahını erkenden çekerken sanayiciler ve üreticiler ikiye ayrılmış durumda. Üreticiler, bakanlığın politikalarının etkisiyle fiyatların stabil gittiğini, ramazanda da artış olmayacağını belirtiyor. Sanayiciler ise fiyatın talebe bağlı artacağını iddia ediyor. Kuru gıdada da 2015'te verimli geçen yıl ve stokların etkisiyle fiyatlarda artış yok. Bafra Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Erdal Doğan, et fiyatlarını artıracak hiçbir etkenin olmadığını, üretimin de yeterli olduğunu söyledi. Ramazan ayında eskisi kadar tüketim olmadığını vurgulayan Doğan, bu dönemde toplu tüketim yerlerinde de düşüş yaşandığını kaydetti. Doğan, "Yazın etkisiyle üreticinin yem gibi girdi maliyetleri düştü. Fiyatlar artarsa tamamen spekülatif olur" dedi.


RAMAZAN’DA FİYAT ARTMAZ

Samsun Kasaplar Odası Başkanı Ömür Şen ise fiyatların sabit gittiğini kaydetti. Şen, "Bakanlığın aldığı tedbirler çok yerindeydi. Fiyat sabitlemesi sağlandı. Ramazanda fiyat artışı olmaz. Çünkü talepte düşüş var. Aylık ortalama tüketim 100 bin tondan 70-80 binlere kadar geriledi" diye konuştu. Üreticiler 'et var' derken, sanayici ise 350 bin tonluk açıktan bahsediyor. Türkiye'de yılda 1 milyon 450 bin ton kırmızı et tüketildiğini ancak üretim miktarının 1 milyon 150 bin ton olduğunu ileri süren sanayici Türkiye'nin Bosna Hersek'ten 5 bin 700 ton, AB'den ise gümrük birliği anlaşması şartı nedeniyle 19 bin ton et ithalatı yapacağını , bu yeterli gelmeyeceği için ramazanda fiyatlar artacağı görüşünde.


FIRSATÇILIK YAPILMASIN

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü  ise ‘Ramazan fırsatçılığı yapılmasın' uyarısında bulundu. Meyve ve sebzede bir yokluk görülmediğini, halkın Ramazan’da bol miktarda yaş sebze ve meyve tüketebileceğini vurgulayan Tütüncü, “Tüketicimiz rahat rahat birçok ürüne uygun fiyatla ulaşabilir” diye konuştu.Üretici, esnaf ve halkın kutsal Ramazan ayını  dört gözle beklediğini, tüm tarafların Ramazan ayının anlam ve önemine yakışır bir şekilde hareket etmesi ve halkı mağdur etmemesi gerektiğini belirten Tütüncü, “Ramazan’da fırsatçılığa izin verilmemelidir. Üreticiden tüketiciye varıncaya kadar tüm taraflar, bu hususta gereken hassasiyeti göstermelidir” dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER