Ramazan günü işten atıldılar

Canik Belediyesi'nde Hak-İş'e üye olan iki işçi, Başkan Osman Genç'in talimatıyla sokağa atıldı. Hak-İş İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Ziya Uzun, “Canik Belediyesi’nde çalışan işçi kardeşlerim işten çıkartıldı. Ekmeğimize kan doğrayanlarla kanun önünde hesaplaşmaktan geri durmayacağız” dedi

Ramazan günü  işten atıldılar

Canik Belediyesi'nde Hak-İş'e üye olan iki işçinin görevlerine, Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in talimatıyla son verildi.

Olaya tepki gösteren Hak-İş İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Ziya Uzun, "Cumhurbaşkanımız bu işçilerimize kadro verirken, belediye başkanlarımız ve bürokratlarımız bunu desteklemek ve önünü açmak durumunda. Canik Belediyesi'ni bu hatadan ders çıkarıp, işçilerimizin geri dönmesini arzu ediyoruz" dedi.

KADRO SEVİNCİ KURSAKLARINDA KALDI

Canik Belediyesi'nde çöp konteynırlarının bakımını yapan Mehmet İnan ile kamyon şoförü olarak çalışan Murat Akdemir, taşeron olarak çalışırken kadrolu olmanın sevincini yaşadıkları sırada, işten çıkarılmalarının şokunu yaşadı. Kadroya geçtikten sonra Samsun'da tüm belediyelerde örgütlenme çalışmalarını sürdüren Hak-İş'e üye olan iki işçinin sözleşmeleri, Canik Belediye Başkanı Osman Genç'in talimatıyla geçen cuma günü feshedildi.

‘GENÇ İŞÇİYE DARBE YAPIYOR’

Olaya tepki gösteren Hak-İş İl Başkanı ve Hizmet İş Şube Başkanı Ziya Uzun, tüm belediyelerde üye çalışmalarını sürdürdüklerini ve Canik Belediyesi dışında hiçbir yerde bir sorunla karşılaşmadıklarını aksine belediye başkanlarının süreci desteklediklerini ifade etti. Başkan Osman Genç'in sendikaya üye olmalarının ardından bu iki işçiyi işten çıkardıklarını ifade eden Ziya Uzun, "Başkan Genç bu işçilerimizi sendikaya üye oldular diye ramazan gününde sokağa attı. Canik Belediye Başkanı ne yapmaya çalışıyor anlamadım. Cumhurbaşkanımız taşeron işçilere bile kadro verirken üstelik bu seçim sürecinde, Genç Cumhurbaşkanını ayağından çekmeye çalışıyor. Ben kendilerini birçok kez yazışma yoluyla bilgilendirdim. Şu anda Başkan Genç işçiye darbe yapıyor" diye konuştu.

GERİ DÖNMELERİNİ İSTİYORUZ

Belediye başkanları ve bürokratların işçilerin sendikalaşmasını desteklemek ve önünü açmak durumunda olduğunun altını çizen Ziya Uzun, "Samsun'da problem yaşadığımız tek belediye başkanı Osman Genç. İki işçiyi daha işten çıkaracağı söyleniyor. Benim amacım ilk başta bağcıyı dövmek değil üzümü yemek. Sorunsuz bir şekilde Canik Belediyesi'nin geri adım atmasını arzu ediyoruz. Eğer işçilerimiz işlerine geri dönemezlerse, eylem yapmak da dahil hukuki yollara başvuracağız" dedi.

SOSYAL MEDYADA ELEŞTİRİ BOMBARDIMANI

Bu arada Hak-İş Başkanı Uzun, sosyal medya hesabı üzerinden de ‘Canik Belediyesinde İşçi Katliamı Var’ başlıklı eleştiri yazısını paylaştı. Ziya Uzun'un facebook hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Canik Belediyesi’nde çalışan işçi kardeşlerim işten çıkartıldı. Çalışanların nefes alıp vermek kadar anayasal hakkı olan #sendika üyeliğinin önüne geçebilmek için iki aile katledildi. Kadro ve sendikalı olma hakki sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından işçi kardeşlerimize sağlanan kanuni bir haktır. Mübarek ramazan günü bu hakkı Sayın Cumhurbaşkanımızı hiçe sayarak işçi kardeşlerimizin elinden almak suçtur. Elbette kanuni hakkımızı kullanarak işçi kardeşlerimizin emeğinin alın terinin savunucusu olacak ve susmayacağız. Hiçbir etken bize kadro veren sendikalaşma hakkı tanıyan reisicumhurumuzu desteklemekten bizi alı koyamaz. Ancak ekmeğimize kan doğrayanlarla kanun önünde hesaplaşmaktan geri durmayacağız.”

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER