'Rakamlar kırmızıya döndü'

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Bugün itibariyle rakamların hepsi kırmızıya döndü. Kırmızı demek Türkiye için ateş çemberi değil iyi rakamlar demektir” dedi

'Rakamlar kırmızıya döndü'

Doların artması ve altının da düşüşe geçmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Özman, “Türkiye ekonomisindeki kırılganlık düne göre daha fazla. Bunun sebebi ise iktisadi ortamının bozulması iktisadi gerekçelerle değil siyasi sıkıntılarla ve büyük siyasi badireler atlatan olaylar yaşandı. Normale bakıldığında Türkiye ekonomisinin düne göre daha iyi olması lazım. Bir yıl önce Rusya ile yaşanan uçak krizi turizm ve ihracatı büyük oranda etkiledi. Turizm gelirlerinin düşmesi ile ülke genelinde çoğu sektörü de olumsuz etkiledi. Onun yanı sıra büyük kısmı Akdeniz Bölgesinde üretilen ürünlerin de ihracatın durması denizcilik sektörünü ve lojistik şirketlerini de olumsuz yönde etkiledi. Samsun Limanı da bu oranda büyük yara aldı. Bunun ardından 15 Temmuz darbe girişiminin yaşanması da ekonomide bazı olumsuzluklara neden oldu. Türkiye’de yatırım yapanların kafasında acaba iç savaş yaşanır mı algısı oldu” dedi.

ALTINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Özman, “Rusya krizi ve darbe girişiminin ardından Moody’s ve IMF’nin Türkiye hakkında yaptığı yorumları da etkiledi. Türkiye gerçekleri ile bağdaşmayan yorumlar yabancı yatırımcıyı bir nebze olsun endişelendirdi. Bunların haricinde Amerika FED Başkanının da faiz artırımına gideceği ifadeleri de doların dünya genelinde değer kazanmasını getirdi. Türkiye’de de aynı tablo ortaya çıktı ve dolar TL karşısında değer kazandı. Şu ana kadar dolar 3 TL 50 kuruşa kadar çıksa da bunun daha fazla yukarıya çıkacağı pek öngörülmüyor. Yılbaşına kadar da doların 3 TL bandına oturması ve en fazla 3 TL 15 kuruş civarında olması bekleniyor. Altın fiyatlarındaki düşüşün de çok fazla olacağını beklemediğimiz gibi 120 TL’nin altına düşeceği beklenmiyor. Dolar kurundaki hafif bir düşüşle altında da az bir düşüş yaşanması beklenmiyor” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER