Pos tefecileri telefonculuğa kaydı

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, kuyumculuk sektörünün kanayan yarası pos tefeciliğinin neredeyse bittiğini ancak bu kişilerin telefon sektörüne kaydığını söyledi

Pos tefecileri telefonculuğa kaydı

Pos cihazı aracılığıyla komisyon alarak tefecilik yapan kuyumcuların, verilen mücadeleler sonrasında ‘yok’ denilecek seviyeye geldiğini kaydeden Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, bu kişilerin artık telefon sektöründe faaliyet gösterdiklerini iddia etti.

TEFECİLER TELEFONCU OLDU

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih Özman, “Yoktur demek mümkün değil. Elbette varlar. Her meslekte sahtekarlık yapan oluyor. Mesleğin etik kurallarına uymayanlar oluyor. Bizde post tefeciliği yapanlar (Yok) denilecek kadar azaldı. Şimdilerde bu durum daha çok telefoncularda. Post tefeciliği yapanlar telefon sektörüne yöneldi. Bu konuyla ilgili olarak çok ciddi manada mücadeleler verildi ve kalmadı. Yerelde Maliye çok sıkıştırdı. Zaten 1-2 tanesi mesleği terk etti. Kısacası mesleğimizde tefecilikle anılacak kadar yoğunlukları yok” diye konuştu.

‘2018, 2017’DEN DAHA KÖTÜ GEÇECEKTİR’

Altın satışlarında yoğunluk olmadığı bilgisini veren Başkan Özman, “Satışlarımızı geçtiğimiz seneye oranla kıyasladığımızda, her sene bir önceki seneden daha düşük olduğunu görüyoruz. İstatistiki olarak rakam veremiyoruz ancak her sene bir önceki seneyi aratıyor. 2016, 2017’den iyi geçmiştir, 2018 ise 2017’den daha kötü geçecektir. Yani seneler geçip altın fiyatları yükseldikçe ve vatandaşın alım gücü düştükçe bizim sektörümüzde daralma oluyor. Bu altın sektörünün gerçeğidir” şeklinde konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2018, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER