'Piyasada Sıcak Para Dönmüyor'

Samsun Kuaförler Odası Başkanı Savaş Kiraz, Samsun’da esnaf patlaması yaşandığını ve bundan dolayı da piyasada sıcak paranın dönmediğini kaydetti

'Piyasada Sıcak Para Dönmüyor'

Samsun’da yaklaşık 40 bin civarında esnaf olduğunu dile getiren Başkan Kiraz, “Samsun’da işsizlik sorununu çözecek büyük yatırımlar yapılmadıkça esnaf sayısı her geçen gün artacak. Buda Samsun’daki esnaf için pay edilen pastanın küçülmesine neden olacak” dedi.

KREDİ ÖDEMELERİ SIKINTI YARATIYOR

Esnaf Kefaletler aracılığı ile kredi çekenlerin ödemelerinde dahi sıkıntılar yaşandığını kaydeden Başkan Kiraz, “Esnaf aldığı krediyi geri ödemekte zorlanıyor. Bunun en başlıca sebebi Samsun’da yatırım olmamasından kaynaklıdır. Vatandaş iş bulamadıkça sürekli esnaflığa yönelerek bir işletme açıyor. Samsun esnaf şehri oldu. Esnaf esnaftan alışveriş yapar hale geldi. Bundan dolayı da esnaf işini büyütmek yerine sıkıntısını çözmede süreyi uzatmak için kredi kullanmak zorunda kalıyor. Esnaf Kefaletlerden kredi kullanan çoğu esnafla görüştüğümüzde işini büyütmek için değil borcunu ödemek için kredi kullandığını söylüyor” diye belirtti.

SAMSUN’DA HER ESNAFTAN FAZLACA VAR

Samsun’da yaşanan iflas erteleme söylentilerinin piyasada olumsuz hava etkisi oluşturduğunu söyleyen Başkan Kiraz, “Küçük esnaf piyasada gezen iflas erteleme söylentilerden dolayı iş yapamaz duruma geldi. Bazı şirketlerin ise iflas ertelemeye gitmesi bu şirketlerle iş yapan esnafı büyük oranda etkiledi. Özellikle mecliste vatandaşı temsil eden siyasiler pembe tablolar çizmek yerine esnafı dolaşarak halini hatırını sorsun. Esnaf her geçen gün daha çok sıkıntıya düşüyor. Samsun’da her esnaftan fazlaca var. Yaklaşık 40 bin civarında esnaf var, fakat bu sayı sürekli değişiyor. Bunun sebebi ise yeni esnaf açılıyor fakat kısa süre sonra kapanıyor” şeklinde konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER